SŁOWEM MALOWANE 2021

2021-09-15 16:35:18 (ost. akt: 2021-09-15 16:35:30)
SŁOWEM MALOWANE – cykl wydarzeń edukacyjno-kulturalnych na Warmii rozpoczęty – czarujemy słowem, malujemy wyobraźnią! Do tej pory hasło „Słowem Malowane” kojarzyło się z ogólnopolskim konkursem plastycznym, ale w tym roku zapraszamy na szereg działań związanych z edukacją i kulturą: wystawy, warsztaty, koncert, teatr, wykład, Galeria na Słupach. Odbędzie się oczywiście 7. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego SŁOWEM MALOWANE.
Projekt zainaugurowano otwarciem Wystawy Ilustracji Janusza Grabiańskiego „O Krasnoludkach, Sierotce Marysi, Rogasiu i Rudzi.” Artysta jest wybitnym przedstawicielem Polskiej Szkoły Ilustracji. Główny nurt jego twórczości stanowiły ilustracje do książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Projektował również plakaty, karty i znaczki pocztowe. Jednak dla wielu pozostanie niezapomnianym autorem ilustracji do 2. wydania „Elementarza” Mariana Falskiego z kultowym już obrazem z okładki – uśmiechnięta para dzieci wraz z psem. Podczas spotkań z wystawą okazało się, że słowo „elementarz”, jako książka z której dzieci uczą się pierwszych liter, wyrazów i budowania zdań powoli odchodzi w zapomnienie. A szkoda!

Tegoroczny konkurs jest poświęcony twórczości Joanny Papuzińskiej. Joanna Papuzińska to kultowa autorka książek i wierszy dla dzieci, ceniony krytyk literacki, badacz literatury, pedagog. Wśród jej książek i publikacji są m. in. „Nasza mama czarodziejka”, „Placek zgody i pogody”, „Ściana zaczarowana”, „Uśmiechnięte słowa”, „Psociniec”, „Smok w powidłach”, wspomnienia z dzieciństwa „Darowane kreski”, „Czytania domowe”, „Zatopione królestwo”, „Inicjacje literackie”, „Mój bajarz odnowiony” i autobiograficzna „Asiunia”. Konkurs jest skierowany do dzieci i młodzieży szkół podstawowych i średnich, uczniów liceów plastycznych oraz podopiecznych placówek specjalnych. Komisja konkursowa oceni prace w 6 kategoriach oraz przyzna nagrody i wyróżnienia. Prace można składać do 25.10.2021. Finałowa wystawa Prac Laureatów będzie prezentowana zabytkowym pawilonie letnim biskupów warmińskich – siedzibie Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim.

Informacji dotyczących 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego SŁOWEM MALOWANE – Joanna Papuzińska organizatorzy udzielają pod kontaktem: mail oranzeria@lidzbarkw.pl oraz telefoniczne 517 262 146.

Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5