Współpracy międzynarodowej Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” ciąg dalszy

2021-08-29 20:28:24(ost. akt: 2021-08-29 20:31:54)

Autor zdjęcia: "Łańcuch Wzajemności"

Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” zakończyło realizację projektu „Wspólna historia – wspólna przyszłość”, współfinansowanego przez Gminę Kiwity.
Od marca do lipca odbywały się spotkania uczestników projektu przygotowujące do spotkania z innymi organizacjami na Litwie oraz podpisania z jedną z nich umowy partnerskiej.

Działania projektu wspierali wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia, którzy również mogli być uczestnikami projektu.

Wizyta na Litwie odbyła się w dniach od 27 do 30 sierpnia. Wzięła w niej udział 3-osobowa delegacja, w tym Prezes Stowarzyszenia, który z Panią Prezes Stowarzyszenia Asociacija „Vilties tiltas” Virginiją Sutkienė podpisał bilateralną umowę współpracy i partnerstwa naszych organizacji.

Podpisanie umowy odbyło się na terenie pałacu w Rennowie (Renavas), w rejonie możejskim na północy Żmudzi, przy pomniku braci Narutowiczów, Stanisława i Gabriela, przedstawiającym ich w wieku chłopięcym (w wieku mniej więcej 8 i 11 lat), z których pierwszy w dorosłym ich życiu był sygnatariuszem aktu niepodległości Litwy z 1918 roku, a drugi o 3 lata młodszy pierwszym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Ręka starszego z braci, Stanisława, spoczywa na ramieniu młodszego Gabriela. Stanisław odwrócony jest i patrzy w kierunku Litwy, a Gabriel patrzy w kierunku Polski. Pomnik jako akt wdzięczności został odsłonięty z okazji 100 lecia niepodległości Litwy i Polski w 2018 roku.

Nasi partnerzy z Litwy miejsce to obrali jako symbol patriotyzmu, w którym z tak wybitnych postaci jak bracia Narutowiczowie możemy brać przykład i uczyć się od nich, jak działać na rzecz przyjaźni, jak jednoczyć wysiłki dla zapewnienia naszym państwom bezpieczeństwa i rozwoju oraz jak wspólnie zabiegać o dobrą przyszłość, co w 2018 roku w trakcie odkrycia pomnika podkreślał w liście również nasz prezydent.

Te dwie pogodne postacie to wspaniały obraz historii naszych dwóch narodów i wyraz wspólnych nadziei, jakie łączyły nas przez stulecia w braterskim związku Rzeczypospolitej Obojga Narodów i które łączą nas dziś jako przyjaciół i sąsiadów, w czym my również, jako partnerskie organizacje z Polski i z Litwy chcemy uczestniczyć i mieć na to wpływ.

Akt podpisania umowy współpracy i partnerstwa swoimi podpisami potwierdzili również wszyscy obecni członkowie Stowarzyszeń z Polski i z Litwy, w tym ze strony litewskiej Honorowy Członek naszego Stowarzyszenia ks. biskup Algirdas Jurevicius, Ordynariusz Diecezji Telszańskiej, a ze strony polskiej, będący do 2020 roku Proboszczem w Parafii Krekole, również Członek Honorowy naszego Stowarzyszenia ks. Adam Steć.

Przez dwa dni byliśmy gośćmi Biskupa Telszej, który niezmiennie, jak kiedyś, gdy nie był jeszcze biskupem, był naszym przyjacielem, przewodnikiem i tłumaczem. Zwiedzanie Żmudzi, poznawanie nowych miejsc i spotkania przyjaciół z Polski i z Litwy mają bardzo pozytywny wpływ na rozwój naszych organizacji, choć czas „koronawirusa” mimo wszystko ograniczył nam realizację wielu nowych działań.

W trakcie 4 dniowej wizyty od Kaišiadorys do Telšiai, Plungė, Seda i Renavas na Żmudzi, poznając bolesną historię narodu litewskiego i jego dzisiejszą potęgę oraz narodowy patriotyzm spotykaliśmy również wiele historycznych elementów polskości na Litwie. Dotknięcie bolesnych wydarzeń historycznych przypomniało nam wszystkim, że musimy cieszyć się pokojem i spokojem, być wobec siebie tolerancyjnymi i cenić człowieczeństwo, bo jak pisał litewski poeta V. Mykolaičio-Putino „pomiędzy wszystkimi naszymi sercami istnieje niewidzialna więź”, która pobudza prawdziwe braterstwo i przyjaźń, czego zaznaliśmy i my będąc gośćmi naszych przyjaciół z Litwy.

W ramach realizacji w projekcie tzw. "Dnia Polski" i promocji Gminy Kiwity za granicą odnosząc się do treści symboli narodowych, polskich potraw i wyrobów mieliśmy możliwość przedstawienia społeczności litewskiej polskiej kultury i tradycji, sposobu życia, współżycia i wzajemnego współdziałania naszej społeczności dla dobra lokalnego.

Umowa o współpracy zawarta na Litwie jest piątą już umową podpisaną przez Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” skierowaną na rozwój współpracy międzynarodowej mającej na celu przybliżanie do siebie sąsiadujących ze sobą narodów, dla dobra obecnego i kolejnych pokoleń.

Polscy uczestnicy wizyty brali udział w działaniach i spotkaniach z liderami oraz lokalną społecznością zgodnie z programem przygotowanym przez gospodarzy.

Jesteśmy wdzięczni członkom Stowarzyszenia „Vilties tiltas” („Pomost nadziei”) i Biskupowi Telszej za zaproszenie i przyjęcie. Bardzo dziękujemy za gościnę, troskę i serdeczność.

Prezes Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” Ryszard Przytuła


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: krekole

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B