Tak świętowaliśmy Dni Lidzbarka Warmińskiego

2021-08-16 08:57:28(ost. akt: 2021-08-16 09:47:45)

Autor zdjęcia: um

Zakończyły się obchody 713. rocznicy nadania Lidzbarkowi Warmińskiemu praw miejskich. Lidzbarczanie świętowali od czwartku do niedzieli. Były zadowy sportowe, koncerty, wydarzenia kulturalne, kino plenerowe i uroczysta sesja rady miejskiej. Niestety nie mogliśmy być wszędzie z aparatem, ale galeria będzie się rozrastać.
Obchody dni miasta rozpoczął w czwartek, 12 sierpnia piknik pod gwiazdami nad Jeziorem Wielochowskim. Mieszkańcy zebrali się przy ogniskach i słuchając klimatycznej muzyki oglądali spadające gwiazdy - perseidy.

Następnego dnia atrakcji było więcej. Rozpoczął je plener malarski na bulwarach, wycieczka śladami Ignacego Krasickiego - Gdzie Krasicki stąpał i błąkał (się) po Lidzbarku, a od godz. 16.00 można było skosztować specjałów kuchni z różnych zakątków świata za sprawą I Festiwalu Food Trucków, który rozstawił się na deptaku w centrum miasta i działał aż do niedzielnego wieczora. Również w piątek wystartował Memoriał Biegowy im. Tadeusza Brzostka na dystansie 5 km, a wieczorem na miejskim amfiteatrze odbył się koncert, podczas którego mogliśmy posłuchać zespołów Daj to głośniej!, Casandra, News i The Ukrainian Folk.

Sobotni poranek to turniej koszykówki Granie przez ofiarowanie, rozegrany na hali sportowej przy ul. Wierzbickiego. O godz. 10.00 na bulwarze rozpoczął się Turniej Gry w Boule, a tej samej godzinie na kortach tenisowych Ośrodka Sportu i Rekreacji Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Burmistrza Jacka Wiśniowskiego. Na deptaku, tuż obok food trucków, zaparkowały samochody terenowe, które można było oglądać i porozmawiać z ich właścicielami. O 12.00 na bulwarze rozpoczęło się święto kolorów Holi i o tej samej godzinie w Oranżerii Kultury warsztaty tworzenia kartek pocztowych. Na stadionie miejskim o godz. 14.00 zaczął się mecz inaugurujący nowy sezon ligowy pomiędzy Polonią Lidzbark Warmiński, a Polonią Iłowo, który zakończył się remisem 2:2. O godzinie 18.00 w miejskich amfiteatrze odbył się koncert finałowy Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych. Na scenie mogliśmy zobaczyć i posłuchać Eljazz Big Band. O godzinie 19.00 w Oranżerii Kultury także było muzycznie za sprawą koncertu w ramach festiwalu Piano & Art Days. Wieczorem, o godz. 21.30 na scenie plenerowej rozstawione zostało kino plenerowe.

Ostatni dzień obchodów dni Lidzbarka Warmińskiego rozpoczął się o godzi. 10. Na plaży przy Jeziorze Wielochowskim rozpoczął się finał zmagań Grand Prix w siatkówce plażowej. O tej samej godzinie na bulwarze wystartował Bieg Tropem Wilczym. O godz. 10.30 w kościele pw. św. Ap. Piotra i Pawła odbyła się uroczysta msza święta w intencji miasta. O godz. 11 na strzelnicy miejskiej przy ulicy Olsztynskiej odbyły się zawody strzeleckie, następnie o godzinie 12.00 w wielkim refektarzu lidzbarskiego zamku uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wyróżniono przyjaciół miasta i wybitnych sportowców. O godz. 13.00 przy tężniach odbyło się zbieranie przez skakanie, czyli pokaz ekstremalnych skoków na rowerach oraz zajęcia dla dzieci. O godz. 18.00 w cerkwi prawosławnej posłuchaliśmy niezwykłego koncertu w wykonaniu olsztyńskiego chóru Bel Canto. O godz. 19.30 Oranzeria Kultury zaprosiła na ostatni koncert Piano & Art Days, a obchody dni miasta zakończyło kino plenerowe na bulwarze.

Tegoroczne obchody dni miasta miały szeroką ofertę atrakcji skierowaną do wszystkich mieszkańców. Choć podyktowane były ograniczeniami pandemicznymi, jak choćby ograniczona liczba uczestników koncertów na amfiteatrze i konieczność wprowadzenia wejściówek, obchody były huczne i zróżnicowane. Zapraszamy do galerii.

oko


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5