W tym roku Opera z Varmią Musica

2021-07-30 08:00:00 (ost. akt: 2021-07-30 08:18:08)
Varmia Musica Academia 2020

Varmia Musica Academia 2020

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Już za chwilę rozpocznie się kolejna edycja festiwalu Varmia Musica w Lidzbarku Warmińskim. Muzycy pojawią się w naszym mieście w niedzielę 1 sierpnia, a koncert finałowy zaplanowali także na niedzielę, ale 8 sierpnia 2021.
Organizatorzy tegorocznej edycji festiwalu Varmia Music zapowiadają bogaty program, który publikujemy poniżej. Tematem przewodnim w tym roku jest Opera.

Program

1 sierpnia 2021
niedziela godz. 19:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz
Dramma per Musica – Koncert Inauguracyjny: Anna Mikołajczyk – sopran, Marek Niewiedział – obój, Zbigniew Pilch – skrzypce, Radosław Kamieniarz – skrzypce, Piotr Chrupek – altówka, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela, Stanisław Smołka – kontrabas, Marta Niedźwiecka – klawesyn.

W programie:
Georg Friedrich Haendel (1685–1759): Uwertura do opery Agrippina (Furie Terribili z opery Rinaldo, Piangerò la sorte mia z opery Juliusz Cezar),
Antonio Vivaldi (1678-1741) Concerto g moll na instrumenty smyczkowe i b.c. RV 157 (Allegro, Largo, Allegro, Sposa son disprezzata z opery Bajazet, Agitata da due venti z opery La Griselda),
Georg Friedrich Haendel (1685–1759): Koncert obojowy B-dur HWV 301 (Adagio, Allegro, Siciliana, Vivace, M'adora l'idol mio z opery Tezeusz).

2 sierpnia 2021
poniedziałek godz. 19:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz

Opus 200
Inauguracja klawesynu Bruce’a Kennedy’ego z 2020 roku.
Ewa Mrowca – klawesyn

W programie:
Louis Couperin (1626–1661), Chaconne en fa majeur
Jacques Champion de Chambonnières (1601–1672), Pieces en fa majeur, Sarabande, Chaconne
Louis Marchand (1669–1732), Suite en ré mineur, Prelude, Allemande, Saraband, Chaconne
Johann Sebastian Bach (1685–1750), Suita Francuska Es-dur BWV 815, Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte, Menuet, Air, Gigue
Jacques Duphly (1715-1789), Pièces de clavecin, Chaconne.

3 sierpnia 2021
wtorek godz. 17:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Południowe Poddasze

Bachowskie dygresje I
Zbigniew Pilch – skrzypce, Marta Niedźwiecka – fortepian historyczny.

W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750), Sonaty na skrzypce i klawesyn obbligato w opracowaniu na skrzypce i fortepian Karola Lipińskiego i Carla Czernego (Six grandes sonates pour piano et violon obligé): III Sonata E-dur BWV, Adagio, Allegro, Adagio, Allegro; IV Sonata c-moll BWV 1017, Siciliano, Allegro, Adagio, Allegro; V Sonata f-moll BWV 1018, Largo, Allegro, Adagio, Allegro).

godz. 19.00 Kościół p.w. Św. Piotra i Pawła
Bachowskie dygresje II
Robert Gierlach – baryton, Marek Niewiedział – obój, Zbigniew Pilch – skrzypce, Radosław Kamieniarz – skrzypce, Piotr Chrupek – altówka, Jarosław Thiel – wiolonczela, Stanisław Smołka – kontrabas, Marcin Szelest – pozytyw.

W programie:
Johann Sebastian Bach (1685-1750), Kantata: Ich habe genug BWV82

godz. 21:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Wielki Refektarz
Bachowskie dygresje III
Ewa Mrowca – klawesyn

W programie:
Johann Sebastian Bach (1685–1750), Suite 2 BWV 813, Allemande, Courante, Sarabande, Air, Menuet I, II, Gigue; Suite 4 BWV 815 (Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte, Menuet, Air, Gigue), Suite 5 BWV 816 (Allemande, Courante, Saraband, Gavotte, Bourrée, Loure, Gigue).

4 sierpnia 2021
środa
godz. 19:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Południowe Poddasze
Antrakt: Karolina Zych – flet, Toni Salar Verdu – klarnet, Tomasz Wesołowski – fagot, Katarzyna Drogosz – fortepian historyczny.

W programie:
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Adelaide w opracowaniu na flet i fortepian
Carl Maria von Weber (1786–1826)
Variations Op. 33 na motywach opery Silvana
Louis Spohr (1784– 1859)
Adagio na fagot i fortepian
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Wariacje F-dur na temat „Ein Weib ist das herrlichste Ding“
KV 613 na fortepian solo
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Serenada D-dur na flet i fortepian op. 41

5 sierpnia 2021
czwartek
godz. 18:00 Oranżeria Kultury
Salon klasyczno-romantyczny
W programie utwory W.A. Mozarta, L. van Beethovena, F. Schuberta oraz wielu innych kompozytorów
Wykonawcami będą wykładowcy i uczestnicy warsztatów Varmia Musica Academia

6 sierpnia 2021
piątek
godz. 19:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Południowe Poddasze
Opera instrumentalna
Krzysztof Firlus – viola da gamba, Piotr Chrupek – altówka, Jarosław Thiel – wiolonczela, Krzysztof Stencel – róg, Monika Woźniak – fortepian historyczny, Anna Guja – fortepian historyczny.

W programie:
Hermann Gustav Jaeschke (1818–po 1846)
Wariacje na violę da gamba i fortepian na motywach opery Jakub i jego synowie w Egipcie autorstwa Étienne-Nicolasa Méhula (Milicz, po 1840 r.)
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Duet mit zwei obligaten Augengläsern na altówkę i wiolonczelę
Ferdinand Ries (1784–1838)
Sonata na róg i fortepian op. 34, Larghetto. Allegro Molto, Andante, Rondo. Allegro.

Godz. 21:00 Zamek Biskupów Warmińskich, Kaplica
Braniewo 1610. Kiedy opera była młoda
Marcin Szelest – pozytyw

7 sierpnia 2021
sobota
Zamek Biskupów Warmińskich
Koncert uczestników
godz. 17:00 – część I introductio
godz. 18:30 – część II development
godz. 20:00 – część III finis

8 sierpnia 2021
niedziela
godz. 12:00 Kościół p.w. św. Piotra i Pawła
Msza święta
Oprawa muzyczna w wykonaniu wykładowców i uczestników Varmia Musica Academia
godz. 19:00 Dziedziniec Hotelu Krasicki.

Koncert finałowy
Soliści i orkiestra festiwalowa
Wykładowcy i uczestnicy Varmia Musica Academia
Zbigniew Pilch – skrzypce/kierownictwo artystyczne
Georg Friedrich Haendel (1685–1759)
Apollo e Dafne HWV 122.

Fot. Ewa Lubińska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5