Kolejny niewybuch zneutralizowany
2021-07-01 08:53:31(ost. akt: 2021-07-01 09:02:52)
Pocisk moździerzowy znaleziono w Laudzie podczas prac ziemnych. W tym roku saperzy w powiecie lidzbarskim interweniowali już kilkanaście razy.
Strach pomyśleć ile niebezpiecznych przedmiotów wciąż znajduje się pod naszymi stopami, bo mimo tego, że wojna zakończyła się ponad 70 lat temu wiąż odnajdywane są jej ślady. Niestety materiał wybuchowy jest praktycznie odporny na upływ czasu i niewłaściwe postępowanie z niewybuchem lub po prostu pech może doprowadzić do tragedii. W tym roku zgłoszeń jest wyjątkowo dużo. Na kolejne znalezisko natrafiono wczoraj, 30 czerwca w Laudzie.
Zgłaszająca znalazła podczas prac ziemnych przedmiot przypominający pocisk. Policyjny pirotechnik potwierdził, że jest to granat moździerzowy kal. 80 mm. Wezwani na miejsce wojskowi saperzy zabrali znalezisko celem zneutralizowania na poligonie wojskowym, a teren wokół przeszukano.
W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.
Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.
Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1. miejsca odnalezienia niewybuchu
2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
3. danych personalnych osoby zgłaszającej
1. miejsca odnalezienia niewybuchu
2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
3. danych personalnych osoby zgłaszającej
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez