Razem zadbajmy o bezpieczne wakacje

2021-06-28 08:30:00 (ost. akt: 2021-06-27 21:41:04)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Mateusz Partyga

Dla jednych to czas odpoczynku, urlopów, wyjazdów i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dla drugich to okres wzmożonej pracy i dbania o to, by letni wypoczynek przebiegł bezpiecznie. Kontrole prędkości i trzeźwości kierowców, sprawdzanie prawidłowości przewozu pasażerów, patrolowanie terenów przywodnych, kontrole łodzi i sterników – to tylko ogólny zarys zadań, jakie mają do wykonania policjanci w sezonie letnim.
Tegoroczne wakacje wciąż naznaczone są ograniczeniami, jakie wynikają ze stanu epidemii i ryzyka zachorowaniem na COVID-19. W dalszym ciągu musimy uważać na to zagrożenie, musimy być ostrożni i odpowiedzialni. Oprócz stosowania się do ogólnych zasad bezpieczeństwa podczas podróży czy wypoczynku nad wodą, musimy przestrzegać ograniczeń sanitarnych.

Pamiętajmy, że na otwartej przestrzeni nie musimy zasłaniać ust i nosa jedynie pod warunkiem zachowania odpowiedniego odstępu od innych. Maseczki są konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych m.in. w sklepach, autobusach czy tramwajach.

Zachowaj chłodną głowę!

Przed wyjazdem na wakacje pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte, ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do środka. Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, galeriach handlowych, pociągach i autobusach.

W drogę bezpiecznym autobusem!

Funkcjonariusze przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców przewożących dzieci, młodzież i dorosłych na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Aktualną listę punktów kontrolnych znajdą Państwo TUTAJ

Na drodze przestrzegaj przepisów i zachowaj ostrożność!

Podczas ubiegłorocznych wakacji policjanci na Warmii i Mazurach skontrolowali blisko 46 tysięcy pojazdów, w tym 546 autobusów i prawie 1500 motocykli. Powodem blisko 16 600 kontroli drogowych było przekroczenie prędkości. Od 26 czerwca do 31 sierpnia na drogach regionu doszło wtedy do 265 wypadków drogowych, w których zginęło 27 osób, a 307 zostało rannych.

Tak jak w latach ubiegłych, tak i tym razem na policyjnych stronach internetowych opublikowana została Policyjna Mapa Wypadków Drogowych Ze Skutkiem Śmiertelnym. Każdego dnia, przez okres wakacji, prezentowana będzie na niej liczba wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma na celu zwrócenie uwagi na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach.

Latem spodziewajmy się wzmożonych kontroli prędkości, trzeźwości, uprawnień kierowców, sposobu przewożenia pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) oraz stanu technicznego pojazdów.

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów!

W ubiegłym roku od początku sezonu żeglugowego do końca wakacji funkcjonariusze interweniowali na obszarach wodnych ponad 700 razy, ujawniając ponad tysiąc wykroczeń i zatrzymali blisko czterdziestu nietrzeźwych sterników łodzi motorowych i 21 nietrzeźwych sterników innych jednostek pływających.

W tym czasie na Warmii i Mazurach utonęło 19 osób. Aby zapobiegać tego typu tragicznym wypadkom, jak co roku policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” organizowanej pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do akcji aktywnie włączają się wszyscy policjanci, a w szczególności profilaktycy oraz dzielnicowi, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.

Wszyscy zadbajmy o to, by były to bezpieczne wakacje!

Przygotowano na podstawie materiałów prasowych Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim.

KPP/ok

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5