Lidzbark Warmiński testuje autobusy miejskie

2021-06-18 11:36:01 (ost. akt: 2021-06-18 12:18:52)
Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego wziął wczoraj udział w pierwszych testach autobusów miejskich

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego wziął wczoraj udział w pierwszych testach autobusów miejskich

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Lidzbark Warmiński testuje autobus elektryczny na lidzbarskich drogach. Wczoraj burmistrz miasta Jacek Wiśniowski miał możliwość wzięcia udziału w pierwszym przejeździe.
O tym, że jesienią na ulicach Lidzbarka Warmińskiego pojawią się dwa elektryczne autobusy już pisaliśmy. Teraz wracamy do tematu, bo wczoraj jeden z nich wyruszył na testy po naszym mieście.

Pierwszą osobą, która wzięła udział w jeździe próbnej był Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, który nie krył swojego zadowolenia z faktu, że pierwsza w historii dawnej stolicy Warmii komunikacja miejska staje się rzeczywistością.

— W najbliższym czasie czeka nas próba, z której wszyscy mieszkańcy będą mogli korzystać przez 10 dni — mówi burmistrz i dodaje, że o szczegółach wkrótce poinformuje.

Przypomnijmy, komunikacja miejska w Lidzbarku Warmińskim jest efektem projektu „Rozwój mobilności i transportu publicznego Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński”.

Jego wartość to 5.525.854 zł z czego 4.464.890,10 zł to także środki pozyskane z RPO. Dzięki niemu miasto wyremontowało chodniki na ulicy Polnej, wiele ulic zyskało nowe energooszczędne oświetlenie typu led i sfinansowany zostanie zakup elektrycznych autobusów miejskich wraz z budową infrastruktury sieci ładowania pojazdów.

— Mam nadzieję, że wielu lidzbarczan przesiądzie się z samochodów do darmowych autobusów, co nie tylko zmniejszy emisję spalin, ale odciąży centrum miasta. Cieszę się, że autobusy będą przystosowane dla przewozu osób niepełnosprawnych i mających problem z poruszaniem — mówił wówczas Jacek Wiśniowski.

Podpisanie umowy na zakup autobusów miało miejsce 18 grudnia 2020 roku.
To dwa elektryczne pojazdy firmy Yutong o długości 9 metrów, szerokości blisko 2,5 metra i wysokości ponad 3 metrów.

Każdy zmieści na swoim pokładzie 60 osób, w tym 23 miejsca siedzące i 6 miejsc dla osób z ograniczeniem ruchowym dostępne z poziomu niskiej podłogi.

Przy drugim wejściu jest opuszczana specjalna rampa, ułatwiająca wsiadanie osobom na wózkach.

Autobusy zasilane są silnikami elektrycznymi o mocy szczytowej wynoszącej 240 KW, które pozwolą na pokonanie co najmniej 100 km na jednym ładowaniu.

Pojazdy wyposażone są w system klimatyzacji, a także dwa ogólnodostępne gniazdka typu USB do ładowania urządzeń mobilnych.

Warto wspomnieć także o dedykowanej aplikacji mobilnej dla pasażerów, która nie tylko pozwoli sprawdzić rozkład jazdy, ale zobaczyć w czasie rzeczywistym gdzie autobus się znajduje.

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego wziął wczoraj udział w pierwszych testach autobusów miejskich


Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego wziął wczoraj udział w pierwszych testach autobusów miejskich


Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego wziął wczoraj udział w pierwszych testach autobusów miejskich2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5