Od 7 czerwca rodzice mogą zapisywać na szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 12–15 lat. Czy zaszczepicie swoje dziecko? [SONDA]

2021-06-09 09:26:40 (ost. akt: 2021-06-09 09:41:47)

Autor zdjęcia: freepik

Dzieci rzadziej chorują na koronawirusa i zazwyczaj ma on u nich łagodniejszy przebieg niż u osób dorosłych. Nie oznacza to, że nie są one narażone na ryzyko. Wirus przez cały czas mutuje i nie wiadomo, czy nie pojawi się odmiana, która będzie bardziej zaraźliwa dla młodszych grup wiekowych. Dzieci mogą być również nieświadomymi roznosicielami wirusa, narażając resztę domowników.
Rząd rozpoczął rejestrację na szczepienia dzieci w wieku 12-15 lat. Do tej pory w Polsce na szczepienia mogły zapisywać się osoby od 16. roku życia. Wniosek o stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat Europejska Agencja Leków zatwierdziła pod koniec maja. Szczepienie w tej grupie wiekowej rekomendowała również Rada Medyczna, która działa przy premierze. Michał Dworczyk poinformował też, że rozpoczęły się badania nad dopuszczeniem do szczepień dzieci w wieku 7-12 lat.

Szczepienie dzieci budzi jednak kontrowersje.

- Ja się zaszczepiłam, ale nie będę szczepić swojej córki. Nie wiadomo co będzie za 10, 15 lat, gdy np. będzie chciała mieć dziecko. Nie było badań, więc nie będę podejmowała ryzyka – Aleksandra.

- Uważam, że to dobry pomysł (szczepienie dzieci). Z mężem od razu się zaszczepiliśmy i zaszczepimy swoje dzieci. Lekarze i specjaliści mówią, że nie ma przeciwskazań, a chcemy swobodnie podróżować i mieć dostęp do różnych obiektów, czy miejsc, gdzie trzeba mieć paszport covidowy – Maria.

- Całe te szczepienia to pic na wodę. Ktoś tu robi interes kosztem ludzi, a cała pandemia jest mniej groźna niż np. nowotwory, o których się tyle nie mówi i nie przedstawia statystyk. Nie szczepiłem się i tym bardziej nie będę kłuł moich dzieci – Albert.

A co Wy myślicie o szczepieniu dzieci w wieku 12-15 lat i młodszych? Oddajcie głos w naszej sondzie.

oko

Czy jesteś za szczepieniem dzieci przeciw COVID-19?
pokaż wyniki »


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5