Kolejne niebezpieczne pamiątki minionej wojny

2021-06-09 07:54:48(ost. akt: 2021-06-09 08:06:46)

Autor zdjęcia: kpp

Pisaliśmy wczoraj o pocisku wykopanym w Kiwitach. Dzień później znów musieli przyjechać saperzy. Na niewybuchy natrafiono w Długołęce i Medynach.
W Długołęce natrafiono na niewybuch przy drodze powiatowej 1556N podczas pogłębiania rowu melioracyjnego. Był to pocisk artyleryjski kaliber około 100 mm.

Na kolejne znalezisko natrafiono w Medynach podczas prac przy remoncie drogi powiatowej 1535N. Policyjny pirotechnik stwierdził, że był to pocisk moździerzowy.

Niewybuchy zostały zabezpieczone do czasu przyjazdu saperów, którzy zabrali je na poligon wojskowy celem neutralizacji.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1. miejsca odnalezienia niewybuchu
2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
3. danych personalnych osoby zgłaszającej

KPP/ok

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5