W ogródku znalazła... pocisk moździerzowy

2021-06-08 07:36:42(ost. akt: 2021-06-08 07:42:09)

Autor zdjęcia: kpp

Kolejne wybuchowe znalezisko musiało zostać zneutralizowane przez wojskowych saperów. Tym razem odnaleziono je w Kiwitach.
Wczoraj, 7 czerwca, około godz. 08:30 dyżurny policji przyjął zgłoszenie o odnalezieniu podejrzanego przedmiotu podczas prac ziemnych w ogrodzie w Kiwitach. Właścicielka posesji wykopała przedmiot przypominający pocisk. Policyjny pirotechnik potwierdził, że jest to niewybuch - grant moździerzowy kal. 80 mm pochodzący z okresu drugiej wojny światowej. Niewybuch został zabezpieczony, teren wokół przeszukany. Znalezisko zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przyjazdu patrolu minerskiego, który podjął niewybuch celem neutralizacji na poligonie wojskowym.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1. miejsca odnalezienia niewybuchu
2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
3. danych personalnych osoby zgłaszającej

kpp/ok

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B