Koncert muzyki dawnej Bojkowszczyzny

2021-05-28 15:30:58 (ost. akt: 2021-05-28 15:37:17)
Rodzinna Kapela Wasilewskich

Rodzinna Kapela Wasilewskich

Autor zdjęcia: materiały kapeli

Oranżeria Kultury zaprasza 4 czerwca o godz. 18:00 na koncert i warsztaty muzyczne "Susidojki / Rodzinna Kapela Wasilewskich". Wstęp wolny, ale trzeba zadbać o rezerwację.
Będzie to spotkanie z muzyką dawnej Bojkowszczyzny. Podczas koncertu usłyszymy pieśni i utwory instrumentalne dawnej kapeli bojkowskiej „Susidojki”.

Po koncercie odbędą się warsztaty pieśni bojkowskich.

Muzykanci kapeli Susidojki: Eugenia Przysłupska, Danuta Hodowaniec, Eugeniusz Hodowaniec – śpiew. Rodzinna Kapela Wasilewskich: Ewa – skrzypce, Iga – skrzypce, Kaja – klarnet, Robert – cymbały, flety, bęben.

Kapela SUSIDOJKI (znana też pod nazwą Bobrowniczanie, działała w latach
70. i 80. XX w.

Tworzyły ją dwie rodziny: Hodowańców i Łesyków, przesiedlone w 1947 r. w ramach „Akcji Wisła” z Bukowca w Bieszczadach do Bobrownika k. Lidzbarka Warmińskiego.

W swoim repertuarze zawarła w dużej mierze muzykę zapamiętaną ze stron rodzinnych: kołomyjki, poleczki, kozaki, walczyki. Po latach muzyka zespołu „Susidojki” wróciła i rozbrzmiewa na nowo z inicjatywy członków rodziny Wasilewskich.

Wraz ze starszym pokoleniem muzykantów dawnej kapeli „Susidojki” prowadzą
warsztaty i koncertują wzorując się na dawnym repertuarze bojkowskim.

Ten kolejny w historii zespołu „mariaż rodzin” trwa od kilku lat. Wspólnie koncertują, grywają „do nogi”, a także uczą młode pokolenia melodii i pieśni regionu dawnej karpackiej Bojkowszczyzny.

Ważna informacja – obowiązuje rezerwacja.
Bezpłatne zapisy: oranzeria@lidzbarkw.pl oraz tel. 517 262 146.


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5