Świetlica pełna wiedzy i relaksu

2021-05-26 07:43:17(ost. akt: 2021-05-26 07:45:54)

Autor zdjęcia: Wojciech Karolonek

W świetlicy szkolnej w lidzbarskiej „czwórce” przeprowadzane są ciekawe projekty i wdrażane innowacje pedagogiczne, które mają na celu z jednej strony zwiększyć zainteresowanie dzieci literaturą i tradycją a z drugiej skłonić je do uważności i wyciszenia.
Chcąc pogłębić u dzieci nawyki czytelnicze wychowawczynie pracujące w świetlicy nawiązały ścisłą współpracę z biblioteką szkolną. Raz w miesiącu odbywa się inaguracja wspólnego projektu literacko – plastycznego, w który są zaangażowane wszystkie świetliczaki.

- Mamy kącik czytelniczy, ale usilnie myślałyśmy, co jeszcze możemy zrobić, aby skierować uwagę dzieci w kierunku książek – mówi Renata Urmanowicz, wychowawczyni świetlicy. – Wpadłyśmy na pomysł, aby co miesiąc zapraszać szkolnego bibliotekarza, by przybliżył nam ciekawe zjawiska z szeroko pojętej literatury i kultury dla dzieci.

I tak narodziła się inicjatywa wspólnych przedsięwzięć. Pierwsze było poświęcone Hansowi Christianowi Andersenowi – ulubionemu pisarzowi dzieci. Poznały one jego dzieciństwo, uparte dążenie do realizacji swoich marzeń i sławę, jaka spłynęła na bajkopisarza za sprawą jego utworów. Uczniowie uczęszczający do świetlicy mogłli obejrzeć specjalnie przygotowaną prezentację o życiu i twórczości Andersena oraz wysłuchać znanych i mniej znanych baśni sławnego Duńczyka. To wszystko połączone było z dyskusją na temat: Czy warto starać się spełnić swoje marzenia i jak nie pozwolić trudnościom przeszkodzić w ich realizacji? Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przez dzieci portretu pisarza.

Kolejny projekt zrealizowany we współpracy z biblioteką szkolną nosił tytuł: „Piękna nasza Polska cała” w jego ramach dzieci poznawały polskie legendy, czytały i interpretowały przysłowia i porzekadła oraz uczyły się tańczyć krakowiaka i śpiewać piosenkę pt. „Krakowiaczek jeden”. 13 maja nauczyciel bibliotekarz przedstawił prezentację o folklorze i tradycjach ludowych. Uczniowie poznali stroje ludowe i różne rodzaje twórczości charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski. Słuchały przyśpiewek, nie zabrakło również spontanicznego tańca przy ludowych melodiach. Przygotowana też została wystawa książek z legendami. Podsumowaniem tematu było kolorowanie strojów regionalnych.

Natomiast autorskim pomysłem pań pracujących w świetlicy jest innowacja pedagogiczna zatytułowana „Czas na relaks”. Codziennie o wyznaczonej godzinie przychodzące do świetlicy dzieci biorą poduszki, zdejmują buty, szukają wygodnego miejsca. Słychać dobiegającą z głośników cichą muzykę relaksacyjną.

- Staramy się stworzyć wrażenie przytulnej i miłej atmosfery przyciemniając okna, zachęcając dzieci do wykonywania prostych ćwiczeń odprężających i czytając im teksty relaksacyjne zaczerpnięte z książki Martyny Brody „Jesteś kimś wyjątkowym”- objaśnia pani Renata sposób przeprowadzania relaksacji.

Następnie przy dźwiękach wyciszającej muzyki dzieci wizualizują usłyszaną opowieść. Niektóre pozwalają sobie na krótką zdrową drzemkę i potem w spokojnej atmosferze wracają do swoich zajęć. Dzięki ćwiczeniom odprężającym dzieci stały się bardziej wyciszone i skłonne do owocnej współpracy ze sobą, a wizualizacja zapoczątkowana podczas relaksacji znajduje niespodziewane dopełnienie w twórczości plastycznej, w ramach której powstają bardzo ciekawe prace.

Dyrekcja i pracownicy lidzbarskiej „czwórki” dołożyli wszelkich starań, by powrót dzieci do szkoły po przerwie spowodowanej pandemią był przyjazny. Nauczyciele przygotowali wiele atrakcyjnych działań, które mają na celu aktywizację uczniów po dłuższej nieobecności. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia integracyjne pozwalające odbudować naderwaną tkankę społeczną szkoły.

- Te nasze wspólne projekty to dla dzieci coś nowego – uważa pani Renata. – Zorganizowany czas po lekcjach z dużą dawką atrakcyjnie podanej wiedzy i klimatem relaksu stanowią dla nich dodatkowy impuls, by dobrze poczuć się w szkole.
- I cieszy nas bardzo, że dzieci wyjątkowo chętnie biorą udział w tych naszych nowych zajęciach wykazując się niezwykłym zaangażowaniem– dodaje Krystyna Żuk, nauczycielka pracująca w świetlicy szkolnej.

Wojciech Karolonek


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: karo

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5