W Opinie wykopano pocisk od Panzerschreck'a

2021-05-20 08:37:59 (ost. akt: 2021-05-20 08:42:14)

Autor zdjęcia: KPP

Kolejne wybuchowe znalezisko znaleziono na terenie Gminy Orneta. W Opinie podczas prac ziemnych natrafiono na pocisk ręcznego granatnika.
Wczoraj, 19 maja około godz. 08:10 oficer dyżurny lidzbarskiej policji przyjął zgłoszenie dotyczące odnalezienia niewybuchu podczas prac ziemnych wykonywanych koparką w miejscowości Opin gm. Orneta. Policyjny pirotechnik rozpoznał znalezisko jako pocisk od niemieckiego granatnika przeciwpancernego tzw. „PANZERSHRECK” pochodzący prawdopodobnie z okresu drugiej wojny światowej. Niewybuch został zabezpieczony, teren wokół przeszukany. Znalezisko zostało zabezpieczone przez policjantów do czasu przyjazdu patrolu minerskiego, który zabrał niewybuch celem neutralizacji na poligonie wojskowym


Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1. miejsca odnalezienia niewybuchu
2. znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska)
3. danych personalnych osoby zgłaszającej

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5