Wileński Muszkieterski Pułk będzie miał w czerwcu 14 lat

2021-05-08 11:37:12(ost. akt: 2021-05-08 15:36:11)
Część Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wileński Muszkieterski Pułk"

Część Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Wileński Muszkieterski Pułk"

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Są z nami od kilkunastu lat. Już nas nie dziwi, gdy pojawiają się na ulicach Lidzbarka Warmińskiego, czy okolicznych miejscowości. Najbardziej widoczni są latem, zwłaszcza w rocznicę Bitwy pod Heilsbergiem. O kim mowa? Wiadomo — o rekonstruktorach z Wileńskiego Muszkieterskiego Pułku. Warto dowiedzieć się o nich czegoś więcej, zwłaszcza, że niedługo rocznica powstania tej grupy.
W czerwcu 2021 roku Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Wileński Muszkieterski Pułk" kończy czternaście lat. Jednak jej „prehistoria” jest nieco starsza i dość różnorodna.

Korzeniami sięga zarówno badań i publikacji dokonywanych latami przez niektórych późniejszych członków, kontaktów z od dawna istniejącymi grupami „napoleońskimi” i Ośrodkiem Studiów Epoki Napoleońskiej, propagowania idei szerzenia wiedzy o epoce wśród lokalnej społeczności i władz, działań eksploratorów zrzeszonych w Warmińsko – Mazurskim Stowarzyszeniu Historyczno - Kolekcjonerskim.

Grunt przygotowały zatem: publikacje, znaleziska, kontakty z OSEN i rekonstruktorami.

W konsekwencji pierwsze sygnały zorganizowania IMPREZY rekonstrukcyjnej w Lidzbarku Warmińskim wyszły od rekonstruktora z Trójmiasta Michała Zaremby i eksploratorów.

Pierwsze rozmowy prowadzono z ówczesnym starostą (w mojej obecności jako członka OSEN i autora wielu publikacji).

Realny kształt plany te mogły przybrać dopiero przy okazji 200. rocznicy bitwy pod Heilsbergiem, kiedy Lidzbarski Dom Kultury z pomocą zainteresowanych osób przygotował stosowny projekt i wygrał konkurs.

Pozyskane w ramach projektu fundusze umożliwiły zakup pierwszej partii umundurowania i wyposażenia, co pozwoliło na stworzenie zalążka jednostki rekonstrukcyjnej.

Wybrano rosyjski Wilenskij Muszkieterskij Połk (w polskiej wersji nazwy zachowano rosyjską manierę stylistyczną: Wileński Muszkieterski Pułk), ponieważ: brakowało w Polsce grup tej armii z czasów napoleońskich, pułk brał udział w bitwie pod Heilsbergiem/Lidzbarkiem Warmińskim w 1807 roku, ponadto wielu dzisiejszych lidzbarczan ma korzenie wileńskie.

Pierwsze imprezy z udziałem WMP to „Heilsberg 2007” i jego swoiste przedłużenie w Tylży/Sowiecku w lipcu tego samego roku.

Od tej pory grupa funkcjonowała w kooperacji z LDK (a za jego pośrednictwem i nie tylko – z Urzędem Miasta). UM i LDK kilkakrotnie wsparły doposażenie WMP, zaś sami członkowie wyposażali się także we własnym zakresie; stopniowo większość umundurowania itp. stała się własnością prywatną.

Poza licznymi corocznymi imprezami rekonstrukcyjnymi w kraju i poza granicami (z tych ostatnich wymieńmy: Austerlitz w Republice Czeskiej, Daugavpils na Łotwie, Jenę w Niemczech, Livorno we Włoszech czy Pecs na Węgrzech) WMP partycypowała w imprezach organizowanych przez czynniki lokalne i z własnej inicjatywy.

Nie tylko rekonstrukcyjnych; przybierały one formę prelekcji, spotkań autorskich, warsztatów, pokazów rękodzielniczych, rzemieślniczych i kulinarnych, gier ulicznych, udziału w akcjach charytatywnych.

Zdarzało się występowanie w produkcjach filmowych (fabularnych i dokumentalnych), programach radiowych itp. Wewnętrznie WMP organizowała przemarsze, ogniska itp. spotkania, często w kooperacji z członkami zaprzyjaźnionych grup.

Priorytetową, obowiązkową imprezą grupy jest doroczna „Bitwa pod Heilsbergiem” organizowana możliwie najbliżej historycznej daty 10 czerwca.

W poczynaniach WMP nie zabrakło miejsca dla kobiet, młodzieży i dzieci, z których część dorastała w szeregach grupy.

Niestety, w ciągu tych czternastu lat trzy osoby pozostające ongiś w składzie WMP odeszły na wieczną wartę; każda z nich pozostaje w naszej wdzięcznej pamięci.

Dwóch członków grupy ma na koncie dorobek literacki (każda z nich napisała po trzy powieści o tematyce napoleońskiej osadzone w realiach regionu sprzed dwóch stuleci). Zostały także wydane opracowania naukowe i popularnonaukowe.

Od ponad roku, z powodu ograniczeń epidemicznych, WMP funkcjonuje w formach mniej masowych, jednak nadal pozostaje aktywny.

Grupa nie ma osobowości prawnej, sprawy o charakterze formalnym czy oficjalne rozliczenia finansowe prowadzi w oparciu o LDK, co ułatwia kwestie biurokratyczne i czyni zadość wymogom organizatorów dużych imprez rekonstrukcyjnych. Jest to sytuacja dogodna dla obu stron.

Działania WMP związane z „Bitwą pod Heilsbergiem” są trwale wpisane w coroczny kalendarz imprez organizowanych przez miasto i LDK.

Są propagowane i opisywane na profilach internetowych i na łamach „Gazety Olsztyńskiej” (wersja olsztyńska i lidzbarska).

Jednym z ważnych celów grupy jest trwałe pozyskanie miejsca na zorganizowanie małej infrastruktury w celu wykorzystywania jej do celów wewnętrznych i na potrzeby działań rekonstrukcyjnych. Obecnie w tej sprawie są prowadzone adekwatne działania.
W imieniu WMP: dr Sławomir Skowronek

Część Grupy Rekonstrukcji Historycznej

Część Grupy Rekonstrukcji Historycznej

Część Grupy Rekonstrukcji Historycznej

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5