Na widok policji uciekł w pole. Zatrzymano go w domu

2021-05-04 07:52:35 (ost. akt: 2021-05-04 08:08:44)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Brak uprawnień do kierowania i pojazd bez ważnych badań technicznych stwierdzili policjanci, którzy po pościgu zatrzymał do kontroli 18-latka z Lubomina. Mężczyzna uciekał na motorze crossowym.
W środę, 28 kwietnia policjanci zauważyli motocyklistę, który najpierw nerwowo zareagował na widok radiowozu, a potem podjął próbę ucieczki.

Kierowcą okazał się 18-latek z gminy Lubomino, który tego dnia spotkał się ze znajomymi, przyjeżdżając do nich motocyklem typu cross. Gdy grupkę zauważyli policjanci i podjechali bliżej, nastolatek uruchomił motocykl i zaczął odjeżdżać.

Zignorował wyraźne polecenia policjantów do zatrzymania i podjął próbę ucieczki. Nie reagował na sygnały świetlne i dźwiękowe. W trakcie jazdy zachowywał się skrajnie nieodpowiedzialnie, narażając swoje zdrowie i życie oraz bezpieczeństwo funkcjonariuszy. Omijał radiowóz i blokował możliwość wyprzedzenia, poprzez wjeżdżanie bezpośrednio przed jadących za nim policjantów, zmieniając przy tym pasy ruchu. Robił wszystko, by uniemożliwić policjantom bezpieczne prowadzenie pościgu. Po przejechaniu kilkuset metrów, wjechał motocyklem w drogę gruntową i pola uprawne, kierując się w stronę lasu. Policjanci odstąpili od pogoni za nim, jednak nie zakończyli czynności w tej sprawie.

Szybko ustalili właściciela motocykla marki Kawasaki i pojechali do miejsca jego zamieszkania. Wtedy okazało się, że uciekinierem jest 18-letni mieszkaniec gminy Lubomino, który przy ponownym spotkaniu z policjantami, przyznał się, że to on kierował motocyklem. W chwili zatrzymania był trzeźwy.

Nastolatek swoje bezmyślne, nieodpowiedzialne i skrajnie niebezpieczne zachowanie tłumaczył policjantom tym, że nie zatrzymał się do kontroli, ponieważ nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami, a jego pojazd nie posiada aktualnych badań technicznych. Teraz zamiast odpowiedzieć jedynie za popełnione wykroczenia, odpowie również za przestępstwo.

Młody mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych za jazdę bez wymaganych uprawnień, a dowód rejestracyjny pojazdu został zatrzymany.

Ponadto 18-latek odpowie za przestępstwo z art.178 b Kodeksu Karnego, czyli ucieczkę przed pościgiem prowadzonym przez osobę uprawnioną do kontroli w ruchu drogowym, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Usłyszał już zarzut, do którego się przyznał i złożył wyjaśnienia, a jego skrajnie ryzykowne i nieodpowiedzialne zachowanie zostanie teraz ocenione przez sąd.

KPP/ok

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5