Dzisiaj obchodzimy Dzień Flagi

2021-05-02 08:34:12 (ost. akt: 2021-05-02 08:48:33)
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony w 2004 roku.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony w 2004 roku.

Autor zdjęcia: www.gov.pl

Dzisiaj, czyli 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Coraz więcej osób wywiesza flagę państwową nie tylko na obiektach zakładów pracy, ale też na swoich prywatnych domach.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony w 2004 roku.

To święto obchodzone między 1 maja a 3 maja. Nie jest dniem wolnym od pracy, ale akurat dzisiaj 2 maja przypada w niedzielę.

Tego dnia powinniśmy pamiętać o wywieszeniu biało-czerwonej flagi – jednego z symboli państwowych Rzeczypospolitej Polskiej. W ten sposób nie tylko podkreślamy swoją polskość, ale też dumę ze swojego kraju.

W ostatnich latach powszechne stało się noszenie w tym dniu kokardy narodowej. Zwyczaj ten spopularyzował prezydent Lech Kaczyński. Był kontynuowany przez Bronisława Komorowskiego, robi to też Andrzej Duda.

Nasz flaga narodowa to prostokątny płat tkaniny. Jej kolory to biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest biały, a dolny czerwony.

Kolory flagi są odwzorowaniem kolorystyki godła państwowego. Według zasad heraldyki pas górny reprezentuje białego orła, a dolny czerwone pole tarczy herbowej.

Flaga ma też wariant z godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Warto przy okazji przypomnieć, że także Lidzbark Warmiński ma swoją flagę. Jest w takich samych kolorach, ale są one usytuowane odwrotnie - czerwony u góry, a biały na dole.
lub


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5