Piknik Napoleoński na bulwarze nad Łyną w Lidzbarku Warmińskim [ZDJĘCIA]

2021-05-01 17:22:09(ost. akt: 2021-05-01 20:01:16)
200. rocznica śmierci Napoleona Bonaparte była przyczyną imprezy w Lidzbarku Warmińskim

200. rocznica śmierci Napoleona Bonaparte była przyczyną imprezy w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Na bulwarze miejskim nad Łyną w Lidzbarku Warmińskim odbył się dzisiaj majówkowy Piknik Napoleoński. Można było odwiedzić buduar Pani Walewskiej, wcielić się w Napoleona i obejrzeć tańce narodowe.
Dzisiaj 1 maja w pobliżu Lidzbarskiego Domu Kultury na bulwarze miejskim w Lidzbarku Warmińskim pojawił się nieco skromny z uwagi na pandemię, ale barwny obóz wojskowy jakby wyjęty z epoki napoleońskiej.

Okazją była nie tylko "majówka", ale przede wszystkim okrągła, bo 200. rocznica śmierci Napoleona Bonaparte.

Lidzbark Warmiński należy do Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich i swoją imprezą wpisał się w wydarzenia Tygodnia Napoleońskiego obchodzonego w całej Europie.

Na bulwarze pojawili się rekonstruktorzy z Wileńskiego Muszkieterskiego Pułku oraz ich goście z Dobrego Miasta i Ornety, pracownicy i przyjaciele LDK, a także Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii" z Lidzbarka Warmińskiego.

Ten ostatni dał pokaz tańców narodowych. Oprócz żołnierzy na tej niezwykłej rocznicy pojawiły się damy, które postanowiły zorganizować plener malarski. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się Maria Walewska, której buduar można było zwiedzić oraz żona Napoleona Józefina.

Organizatorzy zapraszają już teraz na imprezę związaną z Bitą pod Heilsbergiem, którą zapanowano na czerwiec. Bitwa odbyła się bowiem 10 czerwca 1807 roku.
lub
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5