Co łączy Heraklesa, Jezusa i... Vadera?

2021-04-19 12:33:54(ost. akt: 2021-04-26 13:46:08)

Autor zdjęcia: Materiały Jarosława Spychały

28 kwietnia Lidzbarski Dom Kultury połączy się z miastem uniwersyteckim w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim, gdzie wykłada Jarosław Marek Spychała. Wysłuchamy jego wykładu pt. "Herakles, Jezus Chrystus, Lord Vader i Neo na rozstajnych drogach". Początek o godz. 17.00 (na Facebook LDK)
Chyba każdy z nas gdzieś, kiedyś spotkał się z takimi określeniami jak „filozofia biznesu”, „filozofia firmy”, ale chyba nie wielu z nas sądzi, że za takimi zwrotami kryje się rzeczywiście jakaś filozofia.

Czy wchodząc na stronę internetową jakiś firmy (np. banku, agencji reklamowej, sklepu), widząc zakładkę „nasza filozofia” lub „filozofia naszej firmy”, spodziewamy się usłyszeć wykład na temat filozofii Kanta czy Hegla?

Pewnie rzadko się pochylamy nad znaczeniem takich haseł. Jest dla nas raczej oczywiste, że firmy nakierowane są na generowanie zysków, a nie na filozofowanie.

A szkoda, jeśli tak myślimy, bo w ten sposób możemy przegapić fakt, że wbrew naszym potocznym wyobrażeniom wiele z firm rzeczywiście sięga do idei filozoficznych, aby generować swoje zyski.

Czy pamiętacie kampanię nieistniejącej już dzisiaj Telekomunikacji Polskiej SA pt. „Serce i Rozum”? Kampania została przygotowana przez agencję reklamową Publicis, a jesienią 2011 zdobyła nagrodą Grand Prix w konkursie Effie Awards.

Czy zastanawialiście się nad tym, do jakiej idei filozoficznej sięga ta kampania?

Czy przyszłoby Wam do głowy, że na kanwie tej samej idei filozoficznej, tego samego „mechanizmu komunikacyjnego”, co kampania „Serce i Rozum” zbudowane są opowiadania o przygodach Sherlocka Holmesa, powieść „Imię Róży” Umberto Eco, seria „Archiwum X”, czy psychoanaliza Zygmunta Freuda?

A czy przyszłoby Wam do głowy, że owa idea, która stoi za sukcesem tych reklam narodziła się w szkole Pitagorasa i jego uczniów ponad 2500 lat temu? Narodziła się w kulturze greckiej, która nie słyszała nigdy o telefonie, choć nazwa telefon składa się właśnie z dwóch starogreckich słów?

Otóż Pitagoras z Samos był prawdopodobnie pierwszym filozofem, który znalazł ukrytą drogę prowadzącą człowieka do „generowania zysku”, jakim jest indywidualne szczęście każdego z nas. Mapę tej drogi ukrył pod postacią symbolem litery Ypsylon.

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5