Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne? Uważaj! To oszustwo!

2021-04-19 11:28:58 (ost. akt: 2021-04-19 11:39:52)

Autor zdjęcia: kpp

W ostatnich dniach wiele osób otrzymało smsy, że paczka została zatrzymana przez służby celne. W żadnych wypadku nie należy klikać na link zawarty w SMS-ie, a następnie instalować aplikacji. W ten sposób przestępcy mogą dostać się do naszych kont bankowych.
Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości. Zależy im, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta w banku.

Wiele osób korzysta z zakupów przez portale, które sprowadzają towary z Chin. Wykorzystują to oszuści, którzy wysyłają wiadomość o konieczności opłacenia opłaty celnej. Niestety niektórzy dają się nabrać. Po kliknięciu w link wiadomości najczęściej dostajemy groźnie wyglądający komunikat, ze telefon został zainfekowany wirusem i trzeba natychmiast podjąć działanie, aby się przed nim uchronić. Często ukazuje się nawet licznik sekund, odliczający czas do poważnego zainfekowania urządzenia. Na tym etapie nie ma jeszcze tragedii, ale jeśli damy się "wkręcić" i klikniemy coś na tej stronie najprawdopodobniej ściągniemy wirusa. Może to skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami.

Jeśli utraciłeś czujność i kliknąłeś w przesłany smsem link natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem z innego telefonu. Zajście warto zgłosić także na policję.

Nigdy nie podawajmy na żadnym portalu aukcyjnym danych swojej karty, haseł ani danych logowania. W razie wątpliwości zadzwońmy na infolinię banku, gdzie wyjaśnijmy sytuację. Bądźmy czujni!

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5