Kolejne niebezpieczne znaleziska w powiecie

2021-04-16 09:21:09 (ost. akt: 2021-04-16 09:35:03)
Pocisk moździerzowy znaleziony w Zagonach

Pocisk moździerzowy znaleziony w Zagonach

Autor zdjęcia: kpp

Wiosną podczas prac polowych najczęściej znajdywane są niebezpieczne pozostałości minionej wojny. Tylko w minionym tygodniu saperzy zabezpieczyli trzy takie znaleziska. Strach pomyśleć ile jeszcze leży w ziemi.
Pierwsze zgłoszenie wpłynęło 12 kwietnia 2021 około godz. 16:30. W Wapniku gm. Orneta odnaleziono granat moździerzowy.

Drugie zgłoszenie wpłynęło kolejnego dnia, tj. 13 kwietnia. W Lubominie natrafiono na pocisk przeciwpancerny kal. 75 mm.

Trzecie zgłoszenie wpłynęło 14 kwietnia. W Zagonach gm. Orneta odkopano pocisk moździerzowy kal. 82 mm.

We wszystkich przypadkach na miejsce został skierowany policyjny pirotechnik, który rozpoznał niewybuchy, przeszukał teren wokół znaleziska oraz przekazał szczegółowe informacje dla patrolu saperskiego. Odnalezione niewybuchy zostały zabezpieczone do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, który przetransportował je na poligon wojskowy celem neutralizacji.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji, wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

O wszystkich niebezpiecznych znaleziskach należy niezwłocznie powiadomić policję i zabezpieczyć na czas przyjazdu teren, aby nie zbliżały się tam osoby postronne.

KPP/ok

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5