Strażacki apel – „Stop Pożarom Traw”

2021-04-15 09:49:18 (ost. akt: 2021-04-15 09:57:00)

Autor zdjęcia: KP PSP Lidzbark Warmiński

Lidzbarscy strażacy apelują do mieszkańców o zaprzestanie wypalania traw. Wiosna ledwo się zaczęła, a już mają pierwsze zgłoszenia pożarów traw, które od wielu lat są w Polsce plagą. Zwolenników wypalania nie odstrasza nawet fakt, że podczas takich praktyk zdarzały się przypadki śmiertelne i wypadki poparzeń.
Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych.

Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Nic bardziej błędnego!

Wypalanie przyczynia się do niszczenia przyrody. W płomieniach ginie mnóstwo małych zwierząt, gleba ulega dewastacji, a dym jest źródłem toksyn w powietrzu.

W czasie wypalania zniszczeniu ulegają rośliny (ich korzenie i pędy), giną takie zwierzęta jak krety, nornice i inne drobne gryzonie, mogą zginąć zwłaszcza młode, ukrywające się w trawie ssaki leśne - zające, lisy, borsuki, młode sarny.

Śmierć w płomieniach czyha też na ptaki i ich gniazda.

W rozprzestrzenianiu ognia pomaga wiatr. W wypadku dużej jego prędkości i gwałtownej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu.

Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

W 2020 w powiecie lidzbarski odnotowano 26 interwencji związanych z okresowym wypalaniem traw.

Liczba ta corocznie spada. Jest to bardzo dobra informacja potwierdzająca wzrost ludzkiej świadomości w danym zakresie. Niemniej jednak dążymy do całkowitego wygaśnięcia tego typu zdarzeń.

Apelujemy o rozwagę i odstąpienia od praktyk związanych z wypalaniem suchej trawy. Stwarza to realne zagrożenia dla życia i zdrowia nie tylko ludzkiego. Pamiętajmy!
Mł.kpt.Damian Stankiewicz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5