Obywatelska postawa być może zapobiegła tragedii

2021-04-12 14:49:59 (ost. akt: 2021-04-12 15:01:22)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Prawie półtora promila alkoholu miał kierowca, którego udało się zatrzymać dzięki sygnałowi czujnego mieszkańca Lidzbarka Warmińskiego. Dodatkowo 39-latek miał aktywny zakaz prowadzenia pojazdów.
Zdarzenie miało miejsce w czwartek, 8 kwietnia około godziny 18. Oficer dyżurny policji otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu kierowania w stanie nietrzeźwości. Na miejsce skierowano patrol. Na ul. Konstytucji 3 Maja w Lidzbarku Warmińskim mundurowi zauważyli wskazany pojazd i kierowcę. Przeprowadzone badanie na zawartość alkoholu wykazało u niego 1,4 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że posiada on aktywny zakaz prowadzenia pojazdów. 39-latek został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. Policjanci zabezpieczyli ślady przestępstwa. Teraz biegły na podstawie retrospekcji określi jaką wartość alkoholu miał kierujący w momencie kierowania. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzuty, do których się przyznał.

Wkrótce za popełnione przestępstwa: kierowanie w stanie nietrzeźwości i niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów odpowie przed sądem.

Przypominamy !

Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się takiego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Policjanci apelują, aby każdy reagował na niebezpiecznie zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych. Każdy nawet anonimowo pod numerem telefonu 112 lub 997 może powiadomić najbliższą jednostkę Policji, o takim fakcie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.

KPP/oko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5