To już trzecie wybuchowe znalezisko w powiecie

2021-04-09 07:32:49 (ost. akt: 2021-04-09 08:00:32)

Autor zdjęcia: kpp

Wiosną podczas prac ziemnych najczęściej dochodzi do odnalezienia niebezpiecznych pozostałości minionej wojny. Do kolejnego, trzeciego już w tym roku, doszło wczoraj pod Lidzbarkiem Warmińskim.
W czwartek, 8 kwietnia około godziny 08:30 oficer dyżurny policji przyjął zgłoszenie dotyczące odnalezienia niewybuchu na jednej posesji w miejscowości Redy gmina Lidzbark Warmiński. W trakcie prac melioracyjnych w okolicach stawu natrafiono na pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej. Na miejsce został skierowany policyjny pirotechnik, który rozpoznał niewybuch, przeszukał teren oraz przekazał szczegółowe informacje dla patrolu saperskiego. Odnaleziony pocisk został zabezpieczony do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, który następnie przetransportował go na poligon wojskowy celem neutralizacji.

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

KPP/oko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5