Uwaga na oszustów na portalach zakupowych

2021-04-07 14:01:36 (ost. akt: 2021-04-07 14:35:15)

Autor zdjęcia: materiały policji

W ostatnim czasie zwiększyła się liczba pokrzywdzonych, którzy sprzedając towary na portalach aukcyjnych, zamiast uzyskać pieniądze za sprzedaż – tracą własne z konta. Trzeba zachować czujność, bo metody stale się zmieniają.
Coraz częściej oszuści wyłudzają pieniądze wykorzystując do tego procederu znane strony służące do kupna/sprzedaży przedmiotów. Gdy otrzymasz wiadomość od kupującego, że już zapłacił za Twój przedmiot i prosi o wejście w link do rzekomego potwierdzenia płatności - UWAŻAJ !!! To na pewno jest oszustwo.

Sposób okradania sprzedających poprzez portale sprzedażowe

Wystawiasz coś na aukcji. Znajduje się kupiec. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. Może wysłać np. poprzez aplikację messenger zdjęcie potwierdzające wykonanie przelewu. Oczywiście podrobione.

Następnie otrzymujemy link, który przekierowuje na stronę łudząco podobną do strony sprzedażowej. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych karty, salda konta czy numeru telefonu. Gdy podamy te dane dostajemy SMS z banku z kodem do autoryzacji. Wiele osób nie czyta uważnie jego treści i wpisuje kod do formularza (w SMS-ie napisano, że autoryzujesz dodanie twojej karty).

To wystarczy, aby wyczyścić nasze konto bankowe.

Jak uniknąć oszustwa

• Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich.

• Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.

• Rozliczaj się przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. poprzez popularne komunikatory. Zobacz instrukcje płatności.

• Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce.

• Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Gdy padniesz ofiarą oszustwa koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię. Powinno się od razu zastrzec swoją kartę w bankowości internetowej lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać.

O każdym takim zdarzeniu poinformuj policję.

Pamiętajmy! Żaden portal aukcyjny nigdy nie żąda podania danych karty bankowej!

Poniżej autentyczne zdjęcie przedstawiające próbę oszustwa. Przypomina jeden z portali aukcyjnych.

Proszę zwrócić uwagę na słowo "zamowienie" zamiast "zamówienie", a także niepoprawny zwrot "formularz dla wypełnienia". Dalej także są błędy, jak np. "informujemy ze", zamiast "informujemy, że" i po wysłaniu emaila "może ono trafić" zamiast "może on trafić". Dodatkowo niewłaściwie postawiony przecinek i kropka również świadczą o podrobieniu strony. Zachowajmy czujność!
KPP/oko

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5