Orneta i Henrykowo w czołówce

2021-04-07 09:00:00 (ost. akt: 2021-04-07 08:59:38)

Autor zdjęcia: Materiały OSP Orneta

OSP Henrykowo i Orneta mają tyle samo głosów w naszym powiecie, w plebiscycie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. To dane z 6 kwietnia. Nadal też na drugim miejscu jest Runowo, a na trzecim Lubomino.
Ochotnicza Straż Pożarna w Ornecie ma już ponad 70 lat, a od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jej ponad trzydziestu druhów-ochotników (w tym dwie kobiety) w ciągu każdego roku bierze udział w ponad 200 akcjach.

Działalność OSP Orneta ma szczególne znaczenie, bowiem na terenie miasta i gminy znajdują się liczne zabytki, tak w samej Ornecie — np. gotycki ratusz, czy zwarta zabudowa kamienic z XVII-XIX wieku jak i poza nim, np. niezwykłe zabytkowe sanktuarium w Krośnie, czy sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego w Chwalęcinie.

Druhowie z OSP Orneta prowadzą akcje ratowniczo-gaśnicze nie tylko na terenie swojej gminy, ale też w sąsiednim powiecie braniewskim i wszędzie tam, gdzie są potrzebni.

— Jeździmy właściwie do akcji na terenie naszego województwa — mówi Zbigniew Goździewski, naczelnik jednostki OSP Orneta. — Na przykład niedawno braliśmy udział w akcji na terenie powiatu ostródzkiego.

W ostatnich dniach strażacy OSP Orneta wzięli udział nie tylko w gaszeniu zarzewi ognia, ale wyjeżdżali np. do osoby, która zasłabła na ulicy, dowozili mieszkańców na szczepienie przeciwko COVId-19. Poza tym usuwają skutki wichury, ale też rozwożą maseczki, czy ulotki na temat koronawirusa.

Podobnie działają druhowie OSP Henrykowo, których jest mniej, bo około 20, ale ich jednostka także ma ponad 70 lat.

Przypomnijmy. Plebiscyt rozpoczął się 5 marca 2021, a jego zakończenie zaplanowano na 22 kwietnia 2021 r.

Tytuły regionalne zostaną przyznane w dwóch kategoriach: „Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna, która znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym” oraz Najpopularniejsza OSP poza KSRG. Na poziomie powiatowym kategoria jest tylko jedna — "Najpopularniejsza Ochotnicza Straż Pożarna w powiecie lidzbarskim".

Jak już pisaliśmy niejednokrotnie, o tym jak bardzo ważna jest Ochotnicza Straż Pożarna nikogo nie trzeba przekonywać. To często strażacy-ochotnicy są najbliżej i najszybciej docierają na miejsce pożaru, czy wypadku.

Nie tylko ratują nasze życie, zdrowie, czy dobytek, ale też na co dzień są grupą wspierającą mieszkańców. Bez nich nie odbyłaby się żadna wiejska impreza — jarmarki, czy zawody sportowe.

Wiemy też, że nie kończą swojej pomocy po ugaszeniu pożaru. Często organizują zbiórki, czy pomoc w odbudowie spalonych domostw. To oni także pierwsi oddają honorowo krew i zbierają charytatywnie pieniądze na chorych, niepełnosprawnych mieszkańców swoich miejscowości, szczególnie dla tych najmłodszych.

Głosowanie już trwa. Zakończy się 22 kwietnia 2021 r. o godz. 23:59:59.
lub

Regulamin: kliknij tutaj


RANKING POWIATOWY

RANKING REGIONALNY


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5