Audi uderzyło w sarnę

2021-04-06 09:02:44 (ost. akt: 2021-04-06 09:17:20)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Zdarzenia drogowe z udziałem dzikich zwierząt mogą być bardzo niebezpieczne. O szczęściu może mówić kierowca osobowego audi. Nie odniósł obrażeń, ale samochód nie nadawał się do dalszej jazdy.
Wczoraj, 5 kwietnia około godziny 21:00 doszło do zdarzenia drogowego w okolicach miejscowości Kłębowo gm. LIdzbark Warmiński. Jak ustalono, kierujący pojazdem marki Audi A4 jadąc od strony Klutajn w kierunku Lidzbarka Warmińskiego, najechał na sarnę, która wyszła na jezdnię z przydrożnego rowu. Kierowca nie odniósł obrażeń, a zwierzę zginęło na miejscu. Uszkodzony został samochód, więc policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny.

Na Warmii często dochodzi do wypadków z udziałem zwierząt. Nie można zapobiec im wszystkim, ale można być przygotowanym.

1. W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.
2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje.
3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.


Źródło: KPP/ok

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5