Kolejne niewybuchy zneutralizowane

2021-04-02 11:01:11 (ost. akt: 2021-04-02 11:10:04)
Wczoraj, 1 kwietnia policjanci otrzymali dwa zgłoszenia dotyczące odnalezienia niewybuchów podczas prac polowych. Były to dwa pociski moździerzowe i pocisk artyleryjski.
Do pierwszego zdarzenia doszło około godziny 08:20 w okolicach miejscowości Bogatyńskie gmina Orneta. Odnaleziono tam dwa skorodowane pociski moździerzowe pochodzące z okresu II wojny światowej.

Do drugiego zdarzenia doszło około godziny 14:50 w okolicach miejscowości Wojciechowo gmina Orneta. Odnaleziono tam pocisk artyleryjski 75 mm również pochodzący z okresu II wojny światowej.

W obu przypadkach na miejsca znalezisk został skierowany policyjny pirotechnik, który rozpoznał znaleziska, przeszukał teren oraz przekazał szczegółowe informacje dla patrolu saperskiego. Niewybuchy zostały zabezpieczone do czasu przyjazdu patrolu saperskiego, który przetransportował odnalezione niewybuchy na poligon wojskowy celem neutralizacji.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce, a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Chociaż II wojna światowa zakończyła się dziesiątki lat temu, to wciąż w życiu codziennym spotykamy się z jej pozostałościami. Niestety ludzka ciekawość okazuje się zgubna, prowadząc nie tylko do nieszczęść, ale i do śmierci.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.

W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Źródło: KPP


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5