Uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych

2021-03-05 09:09:06 (ost. akt: 2021-03-05 09:20:26)

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

W poniedziałek, 1 marca obchodzony był Dzień Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego oraz przedstawiciele lokalnych władz złożyli kwiaty na cmentarzu komunalnym.
Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest od 2011 roku, z inicjatywy organizacji kombatanckich i niepodległościowych. Żołnierze wykleci, niezłomni, to antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce (Wikipedia). Jednym z nich jest Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka, którego postać i działania do dziś budzą liczne kontrowersje. Przez jednych uważany jest za bohatera, który walczył o wolność i niepodległość Polski, inni zarzucają mu bezlitosne mordowanie ludności cywilnej.

Dzień Żołnierzy Wyklętych uczcili samorządowcy. Wicestarosta Powiatu Lidzbarskiego Jarosław Kogut, Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis i Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski złożyli kwiaty na cmentarzu komunalnym pod pomnikiem w hołdzie poległym, pomordowanym i zamęczonym obrońcom Ojczyzny i zapalili znicze na grobach żołnierzy Armii Krajowej. Z polskimi flagami przybyli także lidzbarscy patrioci.


olo


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5