Sylwia Ciszewska SuperSołtysem powiatu lidzbarskiego

2021-03-03 15:48:33(ost. akt: 2021-03-09 11:42:23)
 SuperSołtys Sylwia Ciszewska

SuperSołtys Sylwia Ciszewska

Autor zdjęcia: album prywatny

Sylwia Ciszewska została SuperSołtysem powiatu lidzbarskiego. Ma 36 lat i jest sołtysem od 6. W roku 2017 została Brązowym Super Powiatu Lidzbarskiego, w roku 2019 - Srebrnym. Teraz przyszedł czas na Złotego SuperSołtysa.
Niemal przez cały czas trwania naszego tegorocznego plebiscytu na SuperSołtysa w powiecie lidzbarskim prowadził Janusz Szyszko ze Świętnika. Ale widocznie jeszcze to nie ten czas na Złotego SuperSołtysa dla pana Janusza, bo kilkoma głosami pokonała go pani Sylwia — sołtys Wolnicy w gminie Lubomino.

Kiedy do niej zadzwoniliśmy, była bardzo zaskoczona.
— To już się skończyło głosowanie?! Wiedziałam, że trwa, ale nie śledziłam zbyt pilnie i nie wiedziałam, że mam najlepszy wynik — mówi. — Bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos. Na pewno najwięcej wśród nich było znajomych, przyjaciół i rodzina. Bardzo, bardzo dziękuję.

Sylwia Ciszewska jest sołtysem od 6 lat, czyli to jej druga kadencja. Pracuje w Zespole Szkół w Lubominie jako pracownik gospodarczy. Jest bardzo aktywna społecznie i ciągle walczy o swoje sołectwo.

Wolnica ma duży plac zabaw i siłownię zewnętrzną. Teraz największym jej wyzwaniem jest budowa i urządzenie świetlicy wiejskiej dla niemal dwustu mieszkańców wsi.

— Wolnica to niewielka wieś. Nie ma u nas kościoła, szkoły, ani żadnego lokalu gdzie moglibyśmy się spotykać — opowiada. — Przed obostrzeniami związanymi z pandemią, czasami zapraszałam mieszkańców na zebrania do swojego domu. Korzystaliśmy też często z uprzejmości Koła Łowieckiego "Jarząbek", ale nie zawsze to było możliwe, ponieważ myśliwi potrzebowali swojej siedziby do własnych zebrań i spotkań. Bardzo nam zależy na świetlicy wiejskiej, bo mamy w Wolnicy aktywnych mieszkańców, którzy już wielokrotnie pokazali, że zasługują na takie miejsce, chociażby zdobywając nagrody podczas dożynek, np. za najpiękniejszy wieniec dożynkowy, czy najprzyjaźniejsze stoisko i najsmaczniejsze potrawy.

To między innymi pieniądze zdobyte w konkursach wieś przeznaczyła na budowę świetlicy.

— Ściany już są, potrzebujemy pieniędzy na okna i drzwi i na wyposażenie. Z wyposażeniem to sobie może byśmy sami poradzili, ale na okna i drzwi konieczne jest dofinansowanie, o które się właśnie staramy. Mamy nadzieję, że w końcu się uda i będziemy mieli swoje miejsce do spotkań, czy kameralnych uroczystości, takich jak Dzień Kobiet — opowiada pani Sylwia.

Jak wspomina SuperSołtys mieszkańcy mają już wiele rzeczy na wyposażenie świetlicy wiejskiej.

— Mamy stół bilardowy, małe stoliki i krzesełka dla dzieci, obiecany stół do ping-ponga — wylicza sołtys Wolnicy. — Gry planszowe, książki i inne przedmioty, które bardzo się przydadzą w tym miejscu nie tylko dzieciom, czy młodzieży, ale też nam dorosłym. Z sentymentem wspominam czasy, kiedy we wsi funkcjonował klub, gdzie właśnie graliśmy między innymi w gry planszowe. Oczywiście te współczesne różnią się od tamtych, wybór jest większy i ciekawsze rozwiązania. Myślę, że warto odciągnąć dzieci na chwilę od komputerów. Świetlica na pewno spełniałaby tę rolę.

Panie w Wolnicy chcą też oficjalnie założyć Koło Gospodyń Wiejskich. Dowodem na to są wspomniane nagrody, które co roku wieś zdobywała, chociażby podczas gminnych dożynek.

Za zdobyte nagrody pieniężne kupują naczynia i sprzęt. Wygrały też kiedyś grilla. Na razie wszystko trzymają w domach prywatnych, kiedy więc pojawi się świetlica, szybko ją zapełnią.

— Oby miejsca nie zabrakło — śmieje się pani Sylwia i z nadzieją stara się o zakończenie budowy.

Drugie miejsce i Srebrnego Sołtysa zdobył Janusz Szyszko ze Świętnika, a trzecie, czyli Brązowego Sołtysa zdobyła Wiesława Pieńkowska z Kraszewa.
Gratulujemy.
Ewa Lubińska

WYNIKI

1. Sylwia Ciszewska z Wolnicy
2. Janusz Szyszko - Świętnik
3. Wiesława Pieńkowska z Kraszewa

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5