Uwaga! Oszustwa na BLIK'a

2021-02-17 12:26:08 (ost. akt: 2021-02-17 12:49:59)
Jedną z nowych metod są oszustwa na tzw. „BLIKA”. Oszuści najpierw włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK.
To wystarczy, aby wypłacić pieniądze z naszego konta. Ofiara najczęściej dopiero po jakimś czasie orientuje się, że przekazała pieniądze oszustowi.

Apelujemy!

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że rozmawiamy z naszym znajomym. Zadzwońmy do niego lub zapytajmy o coś, co tylko on wie.

Prośby o przekazanie pieniędzy są różne – m.in. na leki, że został zagubiona torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie czy też trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?

Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu.

Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je i pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania, nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

Źródło: KPP/olo

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5