Sołtys jednej z najpiękniejszych wsi w gminie [Ranking]

2021-01-23 09:00:00 (ost. akt: 2021-01-23 10:23:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Sołtys Świętnika Janusz Szyszko prowadzi w naszym plebiscycie na SuperSołtysa. To jego druga kadencja. Wieś należy do najpiękniejszych w gminie Lidzbark Warmiński. Warto sprawdzić ranking (poniżej), ponieważ zmienia się czasami z minuty na minutę.
Janusz Szyszko
Fot. album prywatny
Janusz Szyszko

W Świętniku mieszka około 80 osób, ale to ludzie aktywni i mają dobrego sołtysa, bo wieś z roku na rok pięknieje. Dowodem na to są wysokie miejsca w gminnym konkursie na najpiękniejszą wieś.

— Raz zdobyliśmy trzecie miejsce, a dwa lata temu pierwsze — opowiada Janusz Szyszko, dla którego Świętnik to miejscowość rodzinna. Tutaj się bowiem wychowywał. — W 1997 roku rodzice się z nami wyprowadzili, ale postanowiłem tutaj wrócić.

I pan Janusz wrócił w 2009 roku, jak widać z dobrym skutkiem, bo został wybrany na sołtysa i jest nim, jak wspomnieliśmy, już drugą kadencję.

Wieś ma już plac zabaw, zewnętrzną siłownię i wiatę. Marzy im się już tylko asfalt na drodze.

W Świętniku, o czym zapewne niewielu wie, powoli powstaje na świeżym powietrzu muzeum sprzętu rolniczego. Są tam takie urządzenia jak pług, czy grabiarka.
— Nie ma w nim zbyt dużo urządzeń, ale co roku coś nowego dokładamy — mówi kandydat na SuperSołtysa.

Janusz Szyszko kocha Świętnik, w którym mieszka ze swoją rodziną — żoną i dwiema córeczkami — 9-letnia Basią i 11-letnią Zosią.

Jest nie tylko sołtysem, ale też mechanikiem — prowadzi swój warsztat, w którym naprawia między innymi maszyny rolnicze.

Pan Janusz prowadzi w naszym plebiscycie, ale przypominamy, że głosowanie potrwa do 2 marca. Ranking powiatowy oraz regionalny można śledzić na bieżąco (jest u dołu strony). Można też jeszcze wysyłać swoich kandydatów.

Jeśli więc chcecie wyróżnić swojego sołtysa, doceniacie jego starania, by mieszkańcom żyło się lepiej, uważacie, że powinniśmy go przedstawić, piszcie do nas.

Nasz doroczny plebiscyt na SuperSołtysa ma za zadanie przede wszystkim zwrócić uwagę na to jak bardzo ważna jest funkcja sołtysa. Wiele zależy od dobrego gospodarza. To on nie tylko integruje mieszkańców, ale też ich aktywizuje, zachęca do działania i dba o rozwój swojej miejscowości.

W dzisiejszych czasach aktywny sołtys to skarb, bo potrafi zainicjować wiele działań, które sprawią, że wieś wypięknieje, stanie się bezpieczniejsza i, nie bójmy się tego słowa, bardziej komfortowa dla jej mieszkańców.

To dzięki oddolnym inicjatywom w wielu miejscowościach powstały stowarzyszenia i inne organizacje pozarządowe, które przyciągają do swoich miejscowości środki unijne.

Coraz więcej jest świetlic, siłowni, placów zabaw, boisk, ale też poprawia się stan dróg i chodników, co wpływa nie tylko na wygodę, lecz przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy.

W ubiegłym roku tytuł SuperSołtysa w powiecie lidzbarskim zdobył Jarosław Suchecki z Lubomina. Na drugim miejscu znalazła się Agnieszka Korosteńska ze Stryjkowa, a na trzecim Jacek Świniarski z Kumajn.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W NASZEJ AKCJI?

Kandydatury na "Super Sołtysa 2021" wraz z uzasadnieniem mogą zgłaszać samorządowcy, instytucje, organizacje i stowarzyszenia oraz czytelnicy i redakcje mediów Grupy WM.

Organizator, układając listy korzysta z ogólnodostępnych spisów znajdujących się na stronach urzędów gmin. Nazwiska sołtysów należy przysyłać na adres: wydawca@gazetaolsztynska.pl. Na zgłoszenia z uzasadnieniem kandydatury czekamy do 19.02. 2021 roku do godziny 15.00.

DO KIEDY TRWA GŁOSOWANIE?
Głosowanie potrwa do 2 marca 2021 r. do godz. 23.59. Nazwiska kandydatów i zasady głosowania znajdują się na www.gazetaolsztynska.pl. Koszt jednego sms-a wynosi 2,46 zł brutto.

Konkursy na SuperSołtysa 2021 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego.

Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms-ów nadesłanych w głosowaniu w całym regionie otrzyma tytuł: SuperSołtysa 2021 województwa warmińsko-mazurskiego.

Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

RANKING POWIATOWY

RANKING REGIONALNY

Regulamin: kliknij tutaj


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5