W Lidzbarku Warmińskim będzie czystsze powietrze

2021-01-21 07:56:40 (ost. akt: 2021-01-21 08:37:18)
Choć mieszkamy na obszarze nazywanym Zielonymi Płucami Polski, jakość powietrza w sezonie grzewczym mówi co innego. Zdarza się, że niskie ciśnienie atmosferyczne i wilgotność sprawiają, że nad miastem zalega mgła. Odczyty z czujników bywają wtedy przerażające. Władze miasta chcą to zmienić.
Zimą stężenie szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 jest najwyższe. Powstają one głównie w wyniku spalania węgla i drewna w domowych piecach, tzw. kopciuchach.

PM2.5 to aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych.

Jak wynika z raportów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2.5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2.5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi (wikipedia).

PM10 natomiast to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Osiadają one na płucach i powodują ich choroby, które zwłaszcza w dobie pandemii, mogą przyczynić się nawet do śmierci.

Lidzbark Warmiński będzie miastem uzdrowiskowym, dlatego władze już szukają rozwiązań, które poprawią jakość powietrza. Burmistrz Jacek Wiśniowski podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska umowę przystąpienia do programu rządowego „Czyste powietrze”.

Program ma za zadanie likwidację niskiej emisji i poprawę jakości powietrza przez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Zakłada on wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych (termomodernizacje). Przeszkolony pracownik Urzędu Miejskiego pomoże i doradzi jak można uzyskać dotację na wymianę systemu ogrzewania na nowoczesne, niskoemisyjne.

Czyste Powietrze to nie jedyne źródło finansowania wymiany pieców.

- Nadal prowadzimy nasz gminny program dotacji, z którego osoby indywidualne mogą otrzymać 3000 złotych, a wspólnoty 6000 zł. To pieniądze przeznaczone na kupno kotłów nowej generacji, a także przyłącza do centralnego ogrzewania systemowego - powiedział burmistrz Jacek Wiśniowski.

Czy jakość powietrza w Lidzbarku Warmińskim poprawi się? To zależy w głównej mierze od samych mieszkańców. Nowoczesne rozwiązania nie należą do najtańszych, ale z pomocą dotacji stają się możliwe.

oko

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czyste powietrze #3045945 | 83.23.*.* 21 sty 2021 19:35

  W Lidzbarku a dokładniej w centrum miasta będzie naprawdę czystsze powietrze jak wytniemy wszystkie drzewa włącznie z iglastymi a zostawimy odkryte zasyfiałe śmietniki. CZY TOKEN TYLKO DLA SUPER WIDZĄCYCH???

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. lw #3045595 | 88.156.*.* 21 sty 2021 09:41

  Warto przejść się ulicą Ornecką. Jak jesienią palą się suche gałęzie na działce, to zaraz pojawia się policja. Za to jak w domkach napalą byle czym, to dym taki, że na dwadzieścia centymetrów nie widać i nikogo to nie rusza.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 3. fuks #3045586 | 195.136.*.* 21 sty 2021 09:25

  Rządowy program czyste powietrze przewiduje również dotacje dla domów wielorodzinnych

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Hgfss #3045562 | 5.173.*.* 21 sty 2021 09:00

   Szkoda, że to pomoc tylko dla domów jednorodzinnych. W mieście jak i w okolicznych wsiach jest wiele budynków kilkurodzinnych, które także ogrzewane są piecami starej generacji tzw. kopciuchami i dla nich z nikąd pomocy na wymianę pieca nie ma. Blok w którym mieszkają 4 rodziny to 4 kominy i kupa dymu w jednym miejscu...

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5