Uważajmy na zwierzęta

2021-01-15 07:51:49 (ost. akt: 2021-01-15 08:05:23)
Zimą dochodzi do największej liczby wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Często opuszczają one naturalne siedliska w poszukiwaniu pożywienia. Niebezpiecznie jest zwłaszcza na drogach o małym natężeniu ruchu, gdzie często długo zalega śnieg.
Choć zderzenie z sarną czy dzikiem może samo w sobie być bardzo niebezpieczne, największym zagrożeniem są drzewa i inni kierowcy. Zaskoczeni pojawieniem się na drodze zwierzęcia możemy odruchowo wykonać manewr, który może okazać się tragiczny w skutkach.

Do jednego z takich zdarzeń doszło wczoraj, 14 stycznia na drodze wojewódzkiej nr513. Około godziny 05:45 w okolicach Laudy, doszło do potrącenia sarny. Kierowcy na szczęście nic się nie stało.

Lidzbarscy policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:
1. W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.
2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje.
3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
4. Gdy dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.

KPP/ok

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5