Debatować nie jest źle

2020-12-29 09:52:53 (ost. akt: 2020-12-29 11:08:23)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Tegoroczna Debata Oxfordzka i Spotkania Mówców odbyły się wirtualnie. Członkowie zespołu Debaty przygotowali film instruktażowy, w którym podzielili się doświadczeniem uczestnictwa z zachowaniem reguł kultury i sztuki prezentacji publicznej.
W bieżącym roku podjęliśmy temat debaty na różnych płaszczyznach, bo słowo „debatować” wg słownika języka polskiego to „dyskusja o sformalizowanej formie, która dotyczy wyboru najlepszego rozwiązania
omawianego problemu lub sprawy, mająca miejsce najczęściej w większym
gronie osób, np. na zebraniu, posiedzeniu, zgromadzeniu, zjeździe”. Przygotowaliśmy zatem działania z wykorzystaniem technik medialnych, których punktem centralnym było SŁOWO.

Grudniowe Opowieści - to spotkania tworzenia historii storytelling, podczas których uczestnicy poznali tajniki efektywnego pisania i rozwijania tekstów oraz warsztatu dobrego opowiadacza.

Prowadząca spotkania Janina Tomaszewska uczyła ich zarówno tworzenia
i czytania opowieści oraz odgrywania scenek teatralnych. Tutaj liczył się każdy gest, rekwizyt i wypowiedziane słowo. Uroku spotkaniom dodały dźwięki drobnych instrumentów perkusyjnych.

Młodzi dysputanci – z werwą i humorem - zamieścili materiał szkoleniowy w pigułce o historii debat oksfordzkich, ich celach, zasadach wypowiedzi, przebiegu i punktacji. Mówcy zaprezentowali swoje ulubione książki.

Ich praca pokazała, że można doskonale posługiwać się słowem prezentując poezję, tworząc i opowiadając historie, a także dobrze przemawiać publicznie.

Wynika z tego, iż sztuki ładnego i logicznego mówienia można nabyć poprzez studiowanie retoryki, pogłębianie literatury, ćwiczenia warsztatowe, ale ważnym elementem jest stosowanie wypracowanych reguł i zasad kulturalnej rozmowy.

Działania zostały zrealizowane w ramach zadania Debatować nie jest źle, współfinansowanego przez Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

Organizatorem było Stowarzyszenie Kobiet „Miej Marzenia”, natomiast
partnerami: Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim i młodzież lidzbarskich szkół średnich.

Oranżeria Kultury


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5