ODBLASK TO NIE OBCIACH. BŁYŚNIJ PRZYKŁADEM!

2020-12-17 09:07:51 (ost. akt: 2020-12-17 09:16:06)

Autor zdjęcia: Materiały Policji

Przypominamy! Pieszy poza terenem zabudowanym bez żadnych elementów odblaskowych widoczny jest z odległości około 20 metrów. Kierowca nie ma wówczas żadnych szans na reakcję. Nawet niewielka zawieszka odblaskowa, opaska czy naszywki na ubraniach sprawiają, że ta widoczność zwiększa się do nawet 150- 200 metrów.
Nie bez powodu dzieci mówią o odblaskach "Magiczne światełka". Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150- 200 metrów.

W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego.

Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał. 

Odblaski w świetle prawa

Polskie prawo od 31.08.2014 roku stanowi, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. 

Jakie konsekwencje za brak odblasku?

Za niestosowanie się do przepisów niechroniony uczestnik może zostać ukarany mandatem do stu złotych. Ta kwota wydaje się dość niska w porównaniu do śmiertelnego ryzyka, jakie ponosi pieszy. Wydaje się też bardzo wysoka w porównaniu do ceny odblasku. Nawet najmniejszy odblask, który można kupić za kilka złotych poprawia widoczność.
Informacja policji

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. maja #3022522 | 10.10.*.* 18 gru 2020 13:49

    Nie ma na choince za Wysoką Bramą obiecanych przez Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego odblaskowych serduszek dla mieszkańców naszego miasta. Może to był tylko ten jeden raz kiedy wisiały odblaski jak postawiono choinkę ? Pusto..... a ile takie serduszko odblaskowe może uratować pieszych przed wypadkiem komunikacyjnym. Ech...szkoda gadać, ale reklama była.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5