W Ignalinie zapaliła się obora

2020-12-14 11:34:40 (ost. akt: 2020-12-14 11:46:52)
Pożar w Ignalinie

Pożar w Ignalinie

Autor zdjęcia: Fot. materiały KP PSP

W piątek 11 grudnia wieczorem doszło do pożaru obory w Ignalinie. — Do zdarzenia zadysponowano cztery zastępy z lidzbarskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Runowa i Mingajn — poinformował mł.kpt. Damian Stankiewicz.
Strażacy o pożarze zostali poinformowani o godzinie 16:34. Zastali w pełni rozwinięty pożar budynku murowanego krytego dachówką.

— Ogień strawił poszycie dachowe pozostawiając jedynie elementy konstrukcyjne — relacjonuje rzecznik prasowy strażaków. — Wewnątrz budynku panowało duże zadymienie, które w znacznym stopniu ograniczało widoczność. Kierujący Działaniami Ratowniczymi uzyskał informację, że wewnątrz znajdowały się kurczaki o nieokreślonej liczbie.

Po zabezpieczeniu miejsca i odłączeniu zasilania w palącym się obiekcie oraz budynku mieszkalnym, działania strażaków głównie skupione były na obronie domu, który był bezpośrednio zagrożony. Znajdował się w odległości około 15m od miejsca pożaru.

— Po dokonaniu rozpoznania wodnego jako punkt czerpania wody wyznaczono pobliski staw znajdujący się około 100m od zabudowań gospodarczych — kontynuuje mł.kpt.Damian Stankiewicz. — Ostatecznie podano jeden prąd wody w obronie oraz 4 prądy wody w natarciu na miejsce pożaru.

Druga faza działań polegała na ugaszeniu zarzewi ognia, wykonaniu prac rozbiórkowych oraz przelania pogorzeliska.

Na tym etapie działań KDR wykorzystał z ciągnik z turem, którego właścicielem był miejscowy gospodarz oraz koparkę, którą dysponuje urząd gminy Lidzbark Warmiński.

Spaleniu uległo m.in. przyczepka samochodowa, motocykl i prasa zwijająca.

Kiedy strażacy dogaszali pożar w Ignalinie, po godzinie 20:00, dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warmińskim otrzymał kolejne zgłoszenie. Tym razem o zadymieniu piwnicy w Lidzbarku Warmińskim przy ulicy Gdańskiej (zdjęcie niżej).

Na miejsce prze dysponował trzy zastępy z Ignalina oraz zadysponował zastęp OSP Rogóż.

Po przybyciu na miejsce zastępów Straży Pożarnej, w wyniku przeprowadzonego rozpoznania Kierujący Działaniem Ratowniczym ustalił, że pali się drewno składowane obok pieca CO. Wewnątrz panowało silne zadymienie.

Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem ratowników.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca, wygaszeniu w piecu, ugaszeniu palącego się materiału i wyniesieniu go na zewnątrz, przewietrzeniu mieszkania oraz sprawdzeniu czy występuje dodatkowe zagrożenie związane z obecnością tlenku węgla w atmosferze.

W Ignalinie zapaliła się obora


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5