Pijany kierowca zatrzymany. Lista przewinień jest długa

2020-12-01 08:41:18 (ost. akt: 2020-12-01 08:44:08)

Autor zdjęcia: KPP w Tczewie

Doprowadził do kolizji drogowej, był pijany, nie posiadał uprawnień do kierowania, poruszał się pojazdem na fałszywych tablicach rejestracyjnych oraz był poszukiwany do odbycia kary. 53-latek wczoraj usłyszał zarzuty.
W niedzielę 29 listopada około godziny 17:00, dyżurny braniewskiej policji został powiadomiony o kolizji drogowej i uciekającym sprawcy pojazdem marki Opel Astra. Informacja została przekazana policjantom z powiatu lidzbarskiego, którzy włączyli się do pościgu. W okolicach miejscowości Cieszęta  na drodze polnej odnaleziono poszukiwany pojazd, a przy nim dwie osoby. Obaj mężczyźni byli pijani. 53-latek miał 1,62 promila alkoholu w organizmie, jego 33-letni syn 2,54 promila.

Policjanci ustalili przebieg wydarzeń. Najpierw kierujący oplem na drodze podporządkowanej nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do kolizji z innym pojazdem, po czym odjechał w kierunku Ornety. Pokrzywdzony udał się w pościg powiadamiając policję i informując, gdzie się teraz znajduje. Policjanci z Pieniężna i Ornety włączyli się do pościgu.

Podczas kontroli okazało się, że pojazd jest załadowany drewnem, a żaden z mężczyzn nie posiadał na nie asygnaty, natomiast tablice rejestracyjne należą do innego pojazdu, który został zezłomowany. Dodatkowo 53-letni mężczyzna był poszukiwany za włamanie.

Żaden z zatrzymanych nie przyznawał się do kierowania pojazdem. Obaj trafili do policyjnej celi, a po wytrzeźwieniu zostali przesłuchani.

Jak ustalono pojazdem kierował 53-letni mężczyzna, który przyznał się do wszystkiego. Dodatkowo okazało się, że nie posiada on uprawnień do kierowania pojazdami, bo w 2009 roku decyzją Starosty Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim zostały mu cofnięte uprawnienia. Wczoraj zostały mu przedstawione zarzuty. Najpierw trafi do aresztu śledczego, gdzie spędzi rok pozbawienia wolności za poprzedni wyrok. W międzyczasie jego sprawą zajmie się sąd.
   
Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości będzie musiała się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł. Kara ta jest w przedziale od 5000 zł do 100 000 zł. Jeżeli osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości kara ta zaczyna się od  10 tys. zł.

Źródło: KPP

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5