Wspomnienie po Edmundzie Truszczyńskim

2020-11-30 12:37:04 (ost. akt: 2020-11-30 12:49:35)

Autor zdjęcia: materiały szkoły

We wtorek 24 listopada roku zmarł Edmund Truszczyński, wieloletni nauczyciel i dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Lidzbarku Warmińskim, postać nierozerwalnie związana z historią powojennej oświaty naszego miasta. Wspomina Go dziś społeczność "Jagiellonki".
Przyjechał, jak wspominał pan Edmund Truszczyński w biuletynie V Zjazdu Absolwentów LO w 1995 roku: „Do pięknego grodu w dorzeczu Łyny i Symsarny, do miasta mężów znakomitych, czyli Lidzbarka Warmińskiego przybyłem w roku 1957 bezpośrednio po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim, wraz z żoną Haliną”.

Jako świeżo upieczony absolwent Wydziału Pedagogiki i Historii Uniwersytetu Warszawskiego pierwszą pracę podjął w Państwowym Młodzieżowym Zakładzie Wychowawczym by po dwóch latach, dokładnie 1 września 1959 roku, objąć etat nauczyciela historii i przedmiotów pokrewnych w lidzbarskiej Jagiellonce. W ujęciu chronologicznym praca w liceum obejmowała lata 1959–1985.

Pan Truszczyński był wówczas nauczycielem logiki, języka polskiego, wybranych zagadnień filozofii i propedeutyki nauki o społeczeństwie.

Obok pracy dydaktycznej pełnił praktycznie wszystkie funkcje administracyjne szkoły: był kierownikiem internatu, zastępcą dyrektora szkoły (szefowała wówczas pani Anna Ogińska), w latach 1979-1985 pełnił zaszczytne obowiązki dyrektora Jagiellonki.

Jak sam wspominał, Jego dyrektorowanie w historii szkoły było trzynaste z kolei i na tę feralną „13” przypadł stan wojenny z jego wszystkimi konsekwencjami, które w życiu szkoły były nadto widoczne — przerwa w zajęciach szkolnych, kontrole wojskowe, system nakazów i zakazów, przerwa w połączeniach telefonicznych i wiele innych.

Starsi absolwenci z pewnością pamiętają ten trudny i smutny czas.

Pan Edmund Truszczyński był świadkiem i współtwórcą ważnych wydarzeń z historii lidzbarskiego liceum.

Między innymi był jednym z pomysłodawców nadania szkole imienia Kazimierza Jagiellończyka, co nastąpiło 28 stycznia 1967 roku.

Podczas Jego pracy w Jagiellonce rozpoczęła się tradycja organizowania zjazdów absolwentów (pierwszy odbył się w 1972 roku), kształtował się ceremoniał szkolny, który jest przekazywany kolejnym pokoleniom licealistów.

W historii szkoły tamtego okresu można odnotować wiele wyróżnień. Może nie jest to miejsce na ich wyszczególnienie. Należy jednak wspomnieć, że to wówczas gdy dyrektorem był pan Edmund Truszczyński szkoła została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Całe życie zawodowe pana Truszczyńskiego było związane z lidzbarską oświatą.

Został on odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego.

W ostatnich latach spotykaliśmy się z Panem Dyrektorem podczas zjazdów absolwentów, w których aktywnie uczestniczył.

Już się nie spotkamy, jednak pan Truszczyński pozostanie w pamięci nauczycieli, absolwentów i wychowanków.

"Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci. "
Społeczność Jagiellonki
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. cde #3014571 | 88.156.*.* 30 lis 2020 18:32

    Niech te pozytywne wspomnienia o Nim pozostaną jak najdłużej. IV a 70 - 74

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5