Czujka może uratować życie. Możesz ją wygrać

2020-11-20 14:10:14 (ost. akt: 2020-11-20 14:22:42)
Czujnik tlenku węgla.

Czujnik tlenku węgla.

Autor zdjęcia: Straż Pożarna

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Niestety, co roku w sezonie grzewczym dochodzi do tragedii, którym mogła zapobiec czujka.
W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet śmierć.

Dlatego tak ważne jest dbanie o szczelność układów kominowych i pieców.

Czujka tlenku węgla to niewielkie urządzenie, które głośnym sygnałem dźwiękowym alarmuje, gdy wykryje czad lub dym. Sygnał jest na tyle głośny, że obudzi nawet w nocy. To proste urządzenie ratuje życie na całym świecie.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej wraz ze Starostwem Powiatowym ogłosiła konkurs, w którym taką czujkę można wygrać.

Wystarczy wypełnić formularz konkursowy i czekać na losowanie.

Regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej lidzbarskiej straży pożarnej.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ziom #3009658 | 213.5.*.* 20 lis 2020 20:11

    Witam, chciałem pogratulować inicjatywy, która bardzo mi się podoba. Przyznaje się, iż sam wziąłem udział ww. akcji, ale nie dla siebie. Pomyślałem o swojej sędziwej wiekowo sąsiadce, dla której chciałbym owy czujnik przekazać. Oczywiście brzydko mówiąc może uda się go przehandlować na taki jaki jest jej potrzebny, czyli do wykrywania gazu propan-butan. P.S. Oby więcej i częściej takich akcji. Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5