Jesienią szczególnie uważajmy na zwierzęta

2020-11-04 08:41:06 (ost. akt: 2020-11-04 08:51:13)
Sarny, łosie, lisy czy dziki często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium wbiegają wprost pod koła jadącego pojazdu. Skutki takiego „spotkania” mogą być tragiczne. Do wypadków dochodzi do codziennie.
W niedzielę, 1 listopada na terenie powiatu lidzbarskiego doszło do dwóch wypadków z udziałem zwierząt, które wydarzyły się prawie w tym samym czasie, około godziny 18.

Do pierwszego zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 51 w okolicach Miłogórza, gdzie osobowy fiat uderzył w sarnę. Drugie zdarzenie z udziałem sarny miało miejsce na drodze wojewódzkiej nr 513 w okolicach Laudy. Na szczęście kierowcom nic się nie stało, ale samochody zostały uszkodzone, a zwierzęta poniosły śmierć na miejscu.

Pamiętajmy, aby:
1. W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych należy zachować szczególną ostrożność na drogach.
2. Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje.
3. Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.
4. Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kruk #3000957 | 83.3.*.* 4 lis 2020 11:46

    W lesie prędkość 60 km/h samochodu jest zbyt duza To 16 metrów na sekundę Reakcja droga hamowania to tyle że wszystko co przed nami na drodze do 40 metrów to na pewno uderzymy Wybór należy do nas Zwierze jednym skokiem jest na drodze

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5