Szybki marsz w stronę uzdrowiska
2020-08-12 13:30:00(ost. akt: 2020-08-12 13:57:21)
Pandemia nie zatrzymała marszu Lidzbarka Warmińskiego w stronę uzdrowiska. Trwa budowa tężni, miasto chce do 2023 roku postawić dom zdrojowy, a jedna ze spółek planuje wybudować zakład przyrodoleczniczy, sanatorium i szpital.
Burmistrz Jacek Wiśniowski właśnie podpisał akt notarialny oddania w użytkowanie wieczyste działki o powierzchni 1,24 ha, znajdującej się w strefie uzdrowiskowej. To na niej olsztyńska spółka Accessmedica chce wybudować do końca 2022 roku zakład przyrodoleczniczy, a w kolejnych etapach, sanatorium oraz szpital rehabilitacyjny.
— Kiedy te obiekty będą gotowe na przyjęcie pierwszych pacjentów, wystąpimy do Ministerstwa Zdrowia o przyznanie nam statusu uzdrowiska — mówi burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski i przypomina, jak dużo miasto wykonało już inwestycji by postawiony sobie cel osiągnąć. — Kamień węgielny pod budowę uzdrowiska wmurowaliśmy we wrześniu 2019 roku. Jesteśmy w trakcie realizacji projektu "Infrastruktura uzdrowiskowa — Leśny park uzdrowiskowy Doliny Symsarny", w wyniku którego na terenie strefy uzdrowiskowej powstały już alejki spacerowe i mała architektura. Następnie 19 sierpnia 2019 podpisałem umowę na budowę infrastruktury uzdrowiskowej z Przedsiębiorstwem Transportowo-Sprzętowym Budownictwa "Pyzak". Inwestycja jest w tej chwili realizowana.
Wspomniany projekt obejmuje budowę promenad, parkingu, przebudowy wjazdów na teren uzdrowiskowy, budowę łazienek wolnostojących, wiaty rekreacyjnej, placu zabaw i oczywiście wykonanie uzbrojenia terenu, w tym: przyłączy wodociągowych, kanalizacji deszczowej i sanitarnej, przyłączy energetycznych, oświetlenia, monitoringu i stacji zasilających, ale też zieleńców i wyposażenia parkowego. Powstaje także tężnia z zagospodarowaniem jej otoczenia. Będzie sporym obiektem o długości około stu metrów. Obiekt będzie wyposażony w wygodne schody i taras. Ten etap ma się zakończyć pod koniec 2020 roku.
Miasto planuje także budowę domu zdrojowego.
— Liczymy na to, że w roku 2023 tę inwestycję zakończymy.
Łącznie na budowę infrastruktury uzdrowiskowej Lidzbark Warmiński otrzymał ok. 25 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych.
Łącznie na budowę infrastruktury uzdrowiskowej Lidzbark Warmiński otrzymał ok. 25 milionów złotych dofinansowania ze środków unijnych.
Podpisany kilka dni temu ze spółką Accessmedica akt notarialny na użytkowanie wieczyste działki pod budowę zakładu przyrodolecznicznego, sanatorium i szpitala rehabilitacyjnego jest kolejnym krokiem w stronę uzdrowiska.
Przypomnijmy. O to, by Lidzbark Warmiński miał obszar ochrony uzdrowiskowej (ponad 1700 ha) władze miasta zaczęły starania jeszcze w lipcu 2013 roku. W październiku tego samego roku Lidzbark Warmiński uzyskał świadectwo potwierdzające właściwości lecznicze klimatu, a później także wody (chlorkowo-sodowe, hipotermalne). Gmina miejska musiała się także porozumieć z gminą wiejską, na której tereny także sięga teren uzdrowiska. Poza tym na potrzeby uzdrowiska miasto kupiło też działkę od prywatnego właściciela. Teraz jest na etapie budowy niezbędnej infrastruktury. Mimo pandemii, wszystkie plany są realizowane na czas.
— Warto wspomnieć, że nasze miasto zrealizowało kilka innych inwestycji nie tylko na terenie strefy uzdrowiskowej z myślą o uzdrowisku — zaznacza burmistrz Jacek Wiśniowski. — Chodzi między innymi o bulwary, zagospodarowanie suchej fosy pod zabytkowymi murami, wyremontowaliśmy amfiteatr miejski i wybudowaliśmy kameralną scenę plenerową, remontujemy drogi i przygotowujemy je pod ekologiczną komunikację miejską. Konsekwencja w działaniu przynosi efekty.
Lidzbark Warmiński będzie drugim w regionie uzdrowiskiem. Pierwszym jest Gołdap. Będzie się tu leczyło między innymi: choroby kardiologiczne i nadciśnienie, choroby ortopedyczno-pourazowe, układu nerwowego i reumatologiczne.
Niebagatelne znaczenia ma fakt, że w Lidzbarku Warmińskim od 2016 roku istnieją Termy Warmińskie, czyli kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego, które mogą być stosowane do celów balneologicznych.
Ewa Lubińska
Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
E #2959673 | 83.31.*.* 13 sie 2020 21:17
Zmierzchem możemy nazwać WYSOKĄ BRAMĘ STYLU GOTYCKIEGO Z XVI wieku. Tak samo jak ubywa mieszkańców a zostają starzy ludzie, zastraszeni wirusem SARS COV2 tak ubywać będzie i zabytków, którzy przyciągnęli by większą ilość turystów. INNYM PROBLEMEM SĄ TURYŚCI Z WOJEWÓDZTW ZAKAŻONYCH którzy tłumnie zjeżdżają się na nasze tereny bo zdrowe. To chyba nie w geście solidarnego zlikwidowania wiruska, a rozprzestrzenienie go.
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz
brakujące informacje #2959361 | 195.136.*.* 13 sie 2020 07:15
Oddano 1,24h lasu na wycinkę ? za cenę 665.000,00zł (użytkowanie wieczyste ) spółce Accessmedica. Brak informacji kiedy powstanie sanatorium i szpital uzdrowiskowy co jest najważniejszym warunkiem by miasto mogło ubiegać się o statut uzdrowiska ? Miasto ma juzż ok 33 mln zł długu, a będzie jeszcze więcej w porównaniu z ok 19,5 mln długiem w (2014 r) .Lidzbark Warmiński ma już tylko ok15 tys mieszkańców, w większości są to ludzie po 50-60 roku życia . Dokąd to zmierza....
Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz
Xyz #2959222 | 213.5.*.* 12 sie 2020 16:46
Wody chlorkowo-sodowe z hydrantu miejskiego. Obled
Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz