Pędził ponad 100 km/h w obszarze zabudowanym

2020-07-27 09:02:56 (ost. akt: 2020-07-27 09:25:07)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP Olecko

Mandat, punkty karne oraz zatrzymane prawo jazdy to efekt przekroczenia prędkości o 61 km/h w obszarze zabudowanym. Kierowca tłumaczył, że się spieszył.
Do zdarzenia doszło wczoraj, 26 lipca kilka minut po godz. 16 podczas patrolu na terenie Gminy Orneta.

W Drwęcznie zatrzymano mężczyznę, który jechał z prędkością 111 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h.

Mieszkaniec powiatu kwidzyńskiego próbował tłumaczyć policjantom, że się spieszył. Za popełnione wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem i 10 pkt karnymi. 36-latek na najbliższe 3 miesiące stracił też prawo jazdy.

Policjanci proszą kierujących o rozwagę i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków tj. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu.
Pamiętajmy, że im większa prędkość pojazdu tym:
- gorsze postrzeganie otoczenia przez kierowców i ograniczony odbiór informacji,
- mniejsza przyczepności opon do nawierzchni,
- dużo większa energia zderzenia z innym pojazdem lub stałą przeszkodą i tragiczniejsze skutki dla kierowcy, pasażerów oraz osób postronnych.

Kierujący, którzy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość z reguły uważają, że ich refleks i umiejętność panowania nad pojazdem pozwolą uniknąć wypadku. Do tego dochodzi zbytnia wiara w systemy bezpieczeństwa samochodu (ABS-y, kurtyny powietrzne, itp.). Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie chronią przed konsekwencjami wypadku, którego przyczyną jest uderzenie ze znaczną prędkością w przeszkodę lub inny pojazd. Ofiarami takich wypadków są nie tylko kierujący pojazdami i pasażerowie, ale także piesi i rowerzyści!

Źródło: KPP


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5