Mieszkańcy powiatu słuchają zaleceń

2020-04-09 12:00:00(ost. akt: 2020-04-09 12:45:14)

Autor zdjęcia: Fot.archiwum

O tym czy szpital powiatowy jest przygotowany na koronawirusa oraz o tym jak sobie radzi Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, a także o niezbędnej pomocy służbie zdrowia i przedsiębiorstwom rozmawiamy ze starostą powiatu Janem Harhajem.
— Jeszcze w marcu zwrócił się pan z apelem o pomoc dla szpitala powiatowego. Czy ktoś na ten apel odpowiedział? Na przykład przedsiębiorcy? I jakie potrzeby ma jeszcze Zespół Opieki Zdrowotnej? Czy według pana wiedzy jest przygotowany do walki z koronawirusem?

— W związku z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19 Starostwo Powiatowe zwróciło się do lokalnych przedsiębiorców z prośbą o wsparcie finansowe dla szpitala powiatowego w Lidzbarku Warmińskim. Zainteresowanie pomocą jest umiarkowane, jednak od ubiegłego tygodnia, odkąd z mojej inicjatywy przesłaliśmy pisma z prośbą o wsparcie, zareagowało wiele osób i dzięki temu kwota darowizn wciąż wzrasta. Zdaję sobie sprawę z tego, że czas epidemii jest dla nas wszystkich bardzo ciężki, szczególnie dla tych prowadzących własną działalność, dlatego jestem ogromnie wdzięczny za każdą, dobrowolną wpłatę.

Z uwagi na to, że ponad 20% zakażonych koronawirusem, to pracownicy służby zdrowia, wpłaty są celowe i zostaną przekazane na zakup środków ochrony personelu medycznego tj. kombinezonów, gogli, przyłbic, masek ochronnych, rękawic jednorazowych. Wszystkie te środki niezbędne są do bezpiecznej pracy w trosce o zdrowie i życie pacjentów.

Zarząd powiatu lidzbarskiego PO RP również wspiera szpital powiatowy. Podjęliśmy uchwałę w sprawie przekazania 60.000 złotych na zakup dwóch kompleksowych systemów dezynfekcji pomieszczeń i karetek za pomocą suchej mgły, kombinezonów jednorazowych, rękawic i masek chirurgicznych i środków dezynfekcyjnych.

Szpital Powiatowy w Lidzbarku Warmińskim podejmuje wszelkie działania, aby jak najskuteczniej sprostać obecnej sytuacji. Wiadomo, że jest to trudne, bo jak większość szpitali powiatowych w Polsce zmaga się z problemami finansowymi, jednak w dobie koronawirusa mogę powiedzieć, że jest przygotowany do prowadzenia działalności leczniczej (przygotowana izolatka, osobne wejście na wypadek pojawienia się pacjenta podejrzanego o zakażenie korona wirusem).
W regionie warmińsko-mazurskim są wytypowane przez wojewodę szpitale jednozadaniowe, które zostały wyznaczone do leczenia osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia.

— Co starostwo powiatowe może zrobić dla przedsiębiorców, którzy stracili dochody w wyniku pandemii?

— Niestety Starostwo Powiatowe jako urząd niewiele może zrobić dla przedsiębiorców naszego powiatu. Przedsiębiorcom, którzy dzierżawią swoje nieruchomości w Starostwie Powiatowym, w zależności od sytuacji, odraczamy lub rozkładamy należności za dzierżawę na raty, a w sytuacji zagrażających egzystencji, wręcz będziemy umarzać należności z tego tytułu. Do starosty należy również gospodarowanie nieruchomościami Skarbu Państwa i pobieranie opłat za użytkowanie wieczyste. W tym przypadku jako starosta mogę odroczyć termin zapłaty poza ustawowy termin, który aktualnie jest ustalony na 30 czerwca.

— Jak radzą sobie w dobie koronawirusa Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy?

— Jeśli chodzi o Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy jest nieczynny, uczniowie przebywają w domach. Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Lidzbarku Warmińskim nie został objęty wyłączeniem z zajęć dydaktycznych, resocjalizacyjnych i specjalistycznych odpowiednim rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, placówka działa tak jak przed epidemią.

Minister Edukacji Narodowej nie podjął dotychczas, żadnych regulacji prawnych związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wychowankom młodzieżowych ośrodków wychowawczych, na inicjatywy rozwiązań i apele dyrektorów wydawano wyłącznie zalecenia, które i tak podejmowane były przez dyrektorów placówek zanim je wydano.
Dyrektorzy postulowali urlopowanie wychowanków, którzy regularnie odwiedzają domy rodzinne już z początkiem marca, przed rozwojem epidemii, oraz pozostawienie ich w z rodzicami do odwołania. Takie urlopowania byłyby możliwe po dokładnym rozpoznaniu warunków domowych wychowanków. W placówkach pozostaliby wyłącznie wychowankowie, którzy z różnych przyczyn nie mogą przebywać poza MOW, zmniejszenie liczby podopiecznych rozwiązywałoby wiele problemów organizacyjnych pracy placówki. Obecnie w MOW przebywają wszyscy wychowankowie, a placówka jest zobowiązana do przyjmowania nowych wychowanków, którzy nie są objęci badaniami na obecność koronawirusa.

W ośrodku wprowadzono procedurę izolowania wychowanków doprowadzanych, procedurę kontroli zdrowotnej, procedurę dezynfekcji pomieszczeń, zakaz opuszczania terenu MOW, zakaz krótkotrwałych urlopów, zakaz wchodzenia na teren placówki jakichkolwiek osób poza personelem. Wszystkie te działania podjęto z chwilą informacji o pierwszych zachorowaniach w Polsce. Lidzbarska placówka podjęła wszelkie dostępne działania, które mogą ograniczyć ryzyko wystąpienia zakażenia COVID-19 wśród wychowanków. Jako starosta lidzbarski zapewniłem środki dezynfekcyjne i maseczki ochronne wychowankom i pracownikom MOW, w sposób ciągły monitoruję sytuację w placówce.

Należy zwrócić uwagę na ogromne zaangażowanie i poświęcenie pracowników ośrodka, którzy nie mogą prowadzić zajęć, jak inni nauczyciele w kraju, w sposób zdalny, realnie są narażeni na zakażenie koronawirusem. Wykonują swoje obowiązki ponad dotychczasowe normy, zwiększają jakość i atrakcyjność zajęć aby czas spędzany przez wychowanków poza domem w czasie epidemii był jak najlepszy. Pełną oddaną pracę wykonują również pracownicy administracyjni i obsługowi ośrodka.

Mimo opanowanej aktualnie sytuacji, zagrożenie nadal istnieje i bez uregulowań prawnych np. w sprawie zawieszenia doprowadzania nowych wychowanków lub wykonywania obowiązkowych testów przed doprowadzeniem do MOW, wdrożone przez placówkę rozwiązania mogą być niewystarczające do zapewnienia bezpieczeństwa wychowankom i pracownikom.

— Jest pan także przewodniczącym Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Czy mieszkańcy naszego powiatu stosują się do zakazów związanych z pandemią? Są zdyscyplinowani? Jak sobie z tym radzą samorządy?

— Jako przewodniczący Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przede wszystkim chcę podziękować mieszkańcom naszego powiatu, że starają się bardzo sumiennie podchodzić do nakazów i zakazów ogłoszonych przez rząd. Jesteśmy jednym z nielicznych powiatów, w którym na dzień dzisiejszy mamy tylko osoby na kwarantannie lub nadzorze sanitarny. Nie został stwierdzony żaden przypadek zakażenia koronawirusem. Jesteśmy w pełnym kontakcie z dyrektorem szpitala, sanepidu oraz służbami, które odpowiadają za bezpieczeństwo w powiecie. Jeszcze raz wszystkim dziękuję za subordynację i życzę przede wszystkim zdrowia i wytrwałości w tym trudnym czasie.

Rozmawiała Ewa Lubińska



Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mieszkanka Lidzbarka #2909362 | 195.136.*.* 20 kwi 2020 18:39

    Dzisiaj złamałam zasady "nowej normalności". TRZECI ETAP "Działalność gospodarcza: • otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek, • otwarcie sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami". Trzy razy otwierałam kosmetyczkę. Chyba należało napisać - otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych. Mam rację?

    odpowiedz na ten komentarz

  2. . #2909336 | 5.173.*.* 20 kwi 2020 17:57

    Czy młodzieżowe ośrodki wychowawcze, nie mogliby mieć wakacji więcej, dla nich został rok szkolny skrucony, cały czas siedzimy tutaj tęsknimy za rodzinami

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Heja...heja...i do przodu... #2909217 | 5.173.*.* 20 kwi 2020 14:00

    Cieszmy się wilekim szczęściem w tym ogólno światowym nie szczęściu, że nie musimy fatygować się z osobistym prywatnym zestawem antywirusowym ( maseczka, kombinezon, rękawiczki, przyłbica lub okulary oraz zestaw lekow) do Polskich placówek ziołolecznictwa gdyby uchowaj nas Panie Boże jaka niemoc nas zmogła ... Kiedyś to było inaczej, gdy własne leki i paczkę pampersów targał człek gdy choroba na przymusową kwarantannę... tfu... kwaterę był musiał się udać. Przeto przyjmijmy te chojne dary od włodarzy i darczyńców z wielką pokorą i podziękowaniem , bo czas ten egzaminem współczesnych jako wstęp do większych wyzwań które niejako jeszcze przed nami... i którym ciężko będzie podołać gdy Naród skłucony, zaniedbany i biedny a wladza w ciemnej d... chcialo by się powiedzieć... lecz nie przystoi. Osiągnięcia dziś zwane niczym innym jak kroplą w morze potrzeb, które od pra dziejów lekceważone i poniewierane jak prawa, zasady i Naród co to tylko w potrzebie nagłej silne ale i wtedy często zdeptane stopami tych... co uprzywilejowani i Panami się okrzyknęli... choć na barkach niewolników królestwa swoje budują. Cieszmy się zatem mocno... bo zawsze może być gorzej, czego i Wam i sobie .... nie życzę.

    odpowiedz na ten komentarz

  4. Mieszkanka #2908482 | 83.31.*.* 18 kwi 2020 19:38

    Ciekawe kto wydał tak głupi przepis by od 10:00 do 12:00 kupowali tylko ludzie mający 65+ To zakrawa na dobrą kpinę. Sklep DELIKATESY w LW pusty ani jednej osoby nie ma poza ekspedientką za ladą. Nie można wejść bo nie ma się 65+. To po co ten sklep otwarty? Nie każdy sklep tak traktuje klientów. To samo robi sklep JAWA. Dziwię się tym paniom, że mają ochotę stać za ladą i gapić się na półki. Nie odczuwało się tak nieprzyjemnej atmosfery w czasach stanu wojennego i kartkowych. Co na to Dyrekcja PSS co do osób np. niepełnosprawnych a nie mających 65+ i są samodzielni???

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  5. Bożena #2903696 | 83.31.*.* 10 kwi 2020 10:37

    A CO TO ZA BURAK?

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (10)
    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5