Pobiegną Tropem Wilczym

2020-01-27 18:47:52 (ost. akt: 2020-01-28 13:16:38)

Autor zdjęcia: Klub Biegacza

Klub Biegacza Lidzbark Warmiński wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz 9 Warmińskim Pułkiem Rozpoznawczym wesprą organizatora VIII Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych — Tropem Wilczym w Lidzbarku Warmińskim.
Żołnierze Wyklęci działali w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, pozostali wierni złożonej przysiędze i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Walczyli nie tylko na terenach obecnej Polski, ale również Kresach Wschodnich, wchodzących w skład II RP zagarniętych przez Sowietów po konferencji jałtańskiej.

W 2011 roku 1 marca został ustanowiony świętem państwowym — Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy. Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Lidzbark Warmiński ponownie uczci bohaterów walk o Niepodległość Polski. Biegacze na swój sposób włączą się w ogólnopolskie i światowe uroczystości. Bieg odbędzie się 1 marca 2020 roku na Bulwarze nad Łyną.
W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. Dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Marcin Dalecki


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5