Muzyczne powitanie roku w Oranżerii

2020-01-16 18:41:22 (ost. akt: 2020-01-16 18:43:12)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

Nowy Rok 2020 w Oranżerii Kultury tradycyjnie powitaliśmy Koncertami Noworocznymi. Wystąpili: śpiewaczka Anna Mikołajczyk-Niewiedział – sopran oraz multiinstrumentalista Mirosław Feldgebel – fortepian, harfa. Usłyszeliśmy arie operetkowe Johanna Straussa i Franza Lehara, nastrojowe pieśni Johna Dowlanda oraz słynne pieśni polskich kompozytorów.
Koncerty Noworoczne w Oranżerii Kultury są już tradycją i gromadzą tłumy melomanów. Oboje artystów znamy ze spotkań z muzyką dawną podczas letnich edycji festiwalu Varmia Musica. Anna Mikołajczyk-Niewiedział urodziła się i wychowała w naszym mieście. Przypomnijmy, że to wykonawczyni muzyki oratoryjno-kantatowej, a także pieśni, muzyki dawnej i współczesnej. Jej ogromnym sukcesem jest spektakl Madame Curie, gdzie zagrała główną rolę kreując postać naszej sławnej rodaczki. Godnym zauważenia jest, że album „Giovanni Battista Pergolesi – Stabat Mater, Paweł Łukaszewski – Luctus Mariae”, który nagrywano w lidzbarskim zamku w Wielkim Refektarzu zdobył Fryderyka 2019 w kategorii Album Roku Muzyka Kameralna!

Partnerujący podczas wieczoru Mirosław Feldgebel jest cenionym pianistą i kameralistą. Towarzyszył najwybitniejszym artystom polskim i zagranicznym. Od wielu lat zajmuje się też wykonawstwem muzyki dawnej na instrumentach historycznych – klawesynie i harfach z różnych epok oraz na wczesnych fortepianach klasycznych i romantycznych.

Tegoroczne koncerty były wyjątkowe – artyści wyczarowali niezwykły klimat muzyczny. Piękniejszego wejścia w Nowy Rok nie można sobie wyobrazić! Śpiewaczka i pianista spokojnie, bez fanfar i fajerwerków, zaprosili publiczność do przeżycia kolejnych dwunastu miesięcy. A każdy utwór, każde wykonanie sprawiały, że świat wydawał się piękniejszy i lepszy – nagle spotęgowane dobro i życzliwość pojawiły się wśród nas. W programie artystycznym nie zabrakło uznanych, starych melodii. „Usta milczą, dusza śpiewa” skłoniły publiczność do wspólnego nucenia. Klasyczna ballada „Somewhere Over the Rainbow” napisana w 1939 do filmu „Czarnoksiężnik z Oz”, a śpiewana po raz pierwszy przez Judy Garland, urzekła interpretacją naszej artystki. Piosenka ukazuje dziecięcą wiarę, że drzwi do miejsca, gdzie problemy topnieją jak cytrynowe dropsy, otworzą się w magiczny sposób.


Mamy takie poczucie, że to będzie piękny rok dla nas wszystkich! Zapraszamy – przychodźcie do Oranżerii Kultury na wydarzenia: spotkania autorskie, koncerty, wystawy i inne, których nie zbraknie w 2020. Jeszcze w styczniu oczekujemy na 2 recitalach fortepianowych: SHARE(s) LOCATION – Michała Ciesielskiego (19.01), ZIMOWE FANTAZJE MUZYCZNE – Filipa Lewandowskiego i Oskara Piędziaka.

Oranżeria KulturyCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gazetą Lidzbarską kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl
Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5