Policjanci Kawalerami Białej Wstążki

2019-11-25 14:46:25(ost. akt: 2019-11-26 13:18:56)

Autor zdjęcia: KPP

W tym roku dwóch lidzbarskich funkcjonariuszy otrzymało wyróżnienie Warmińsko-Mazurskiego Kawalera Białej Wstążki.
„Kobieta i dziecko w obliczu przemocy” to tytuł konferencji, która w tym roku zainaugurowała kampanię „Biała Wstążka” w województwie warmińsko-mazurskim. Przedsięwzięcie zorganizowała Fundacja Instytutu Badań i Edukacji Społecznych w Olsztynie. Konferencja, która odbyła się W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim wpisała się w międzynarodową kampanię „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”. Wzięli w niej udział pracownicy instytucji pomocowych, pedagodzy, psychologowie, policjanci, prokuratorzy oraz osoby zainteresowane, którzy mówili o wsparciu dla ofiar przemocy, o programach korekcyjno - edukacyjnych dla osób stosujących przemoc oraz fazach przemocy i jej zasięgu.

Kampanię Białej Wstążki wymyślili mężczyźni w Kanadzie w 1991 r. Dwa lata wcześniej na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Tłumaczył, że nie skończył studiów technicznych, ponieważ, to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kanadyjczycy — w geście protestu i solidarności z ofiarami ataku — wybrali na symbol kampanii białą wstążkę, znak niewinności i obiecali, że będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet: fizycznej, psychicznej i seksualnej.

Po wstępnych powitaniach uczestników konferencji i przedstawieniu jej tematyki dwóch policjantów lidzbarskiej komendy otrzymało wyróżnienia Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Tytuł „Kawalera Białej Wstążki” otrzymali: asp. szt. Mariusz Trusiewicz – dzielnicowy Komisariatu Policji w Ornecie i asp. Arkadiusz Szpak – policjant Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim.

W kolejnej części mogliśmy wysłuchać 3 prelekcji przygotowanych przez : Panią Dorotę Wollenszleger głównego Koordynatora w Centrum Rozwodowym Kobieta i Rozwód w Gdańsku pn. „Decyzja o rozwodzie, a łzy kobiety”, Pana Leszka Dowgiałło profilaktyka, streetworkera i trenera pn. „Zespół traumy u ludzi dotkniętych przemocą” oraz asp. Arkadiusza Szpaka pn. „Kobieta i dziecko, jako ofiara i świadek przemocy”, który przedstawił m.in. zakres działań policji w realizacji procedury Niebieskiej Karty oraz statystykę jej realizacji na terenie działania Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim.

Spotkanie zakończył panel dyskusyjny pod hasłem „Wolność do...- uwalnianie od mechanizmów przemocowych”, w którym wzięli udział m.in. dzielnicowi lidzbarskiej komendy asp. Marcelina Radzikowska i mł.asp. Rafał Kozłowski.

Na spotkaniu obecny był również kom. Leszek Jankowski I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lidzbarku Warmińskim i kom. Tomasz Gładkowski Komendant Komisariatu Policji w Ornecie.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5