Przegląd fotografii FotoZen w Ornecie

2019-11-21 11:22:41(ost. akt: 2019-11-21 11:29:32)
Podczas piątkowego wernisażu wystawy fotografii w orneckiej galerii sztuki Art-Nova wirtuozeria fotografii, bezkompromisowość, odwaga, wrażliwość, emocje, gra światła i pasja zostały zamknięte w jednym słowie – FotoZen.
Podczas piątkowego wernisażu wystawy fotografii w orneckiej galerii sztuki Art-Nova wirtuozeria fotografii, bezkompromisowość, odwaga, wrażliwość, emocje, gra światła i pasja zostały zamknięte w jednym słowie – FotoZen. Wieczór promocji sztuki fotograficznej wzbudził szerokie zainteresowanie wśród odbiorców, za sprawą wielorakich treści i obiektów zatrzymanych w kadrze.
Twórczość Grupy FotoZen została zaprezentowana stosownie do zróżnicowania zainteresowań fotograficznych jej członków: Eliza Kołkowska „Czarno-biała fotografia analogowa”, w szczególności pejzaż górski, Aneta Pawtel „Zatrzymane w czasie dwory, pałace, ruiny”, Paweł Pudłowski „W świetle”, Paweł Figlant „Spotkanie z wilkami”, Marek Orkwiszewski „ Ludzie Indii”, Jan Kołkowski „Mroczny Szczeliniec Wielki”, Łukasz Czerniewski „Dolina Pięciu Stawów Polski”, Kazimierz Matrunionek „Spotkania”, Wojciech Kiziewicz „Czarno-biała fotografia analogowa”, Tomasz Pędzich „Żuławy”, Andrzej Kosakowski „Kolej”, Mariusz Kacperski „Fotozen – wyprawy 2019”.
Wernisaż był połączeniem dokumentacji konkretnych miejsc, obiektów, widoków, pełnych emocji ludzi, wypraw w świat spektakularnej natury, a także odkrywaniem tajemnic zwierząt. Podczas spotkania, kilka słów na temat historii powstania FotoZen przybliżył pomysłodawca wystawy w Ornecie Jan Kołkowski: „Inicjatorem grupy jest Paweł Pudłowski. Jakiś rok temu zachęcił nas byśmy zaczęli udzielać się grupowo w temacie fotograficznym(…) Rok temu, w momencie założenia grupy wpadliśmy na pomysł, który pozwoliłby nam lepiej się poznać, zobaczyć co kto robi, czym się interesuje, co potrafi. Zaczęliśmy organizować spotkania fotograficzne w kawiarni Pasłęka w Miłakowie. Każdy z nas prezentował przed resztą grupy swoje portfolio, przekrój zdjęć, które wykonał. Tak, przez kilka miesięcy, kolejni członkowie, w wolnych chwilach pokazywali innym swoją twórczość.” Jak podkreśla fotograf: „Część z nas fotografuje wszystko. Gdzie się pojawimy, tam robimy zdjęcia, natomiast jest, np. Paweł Figlant, bardzo mocno specjalizuje się fotografią zwierząt z ukrycia (…) często musi budować szałasy, siedziby, „czatownie”, z których bezkrwawo poluje na te zwierzęta, co wymaga dużo czasu i cierpliwości.”
W jaki sposób wykonać to jedno wyjątkowe zdjęcie? W tej materii również udzielił kilku wskazówek: „Jedno się nie zmieniło, w tym wszystkim. Czy to jest aparat cyfrowy, czy kompaktowy, czy nawet telefon (…) przede wszystkim trzeba znać podstawy fotografii. Wiedzieć, jak ustawić aparat, jak zrobić kadr. Dodatkowym czynnikiem jest czas i miejsce (…) Często też światło determinuje, czy zdjęcie będzie udane, czy nie. (…) Nie oznacza to, że tego światła ma być bardzo dużo (…) światło ma być subtelne, z różnych perspektyw, specyficznie rozproszone i to zapewnia fotografię ciekawą (…)”
Dwunastu uczestników zaprezentowało po jednej wielkoformatowej fotografii cyfrowej, bądź analogowej. Aby odwiedzający mieli możliwość pełnego zapoznania się z prezentowaną twórczością uzupełnieniem był multimedialny pokaz zdjęć, o którym w swojej wypowiedzi wspomniał Paweł Pudłowski: „Nasze fotografie pojawiają się na dzisiejszej wystawie również w formie prezentacji, zakończonej filmem z wypraw. (…) Ostatnie wyprawy to wyprawy off-road, podczas których jeździmy samochodami terenowymi we wspólnie ustalone miejsca, robimy zdjęcia (…) na końcu zawsze jest ognisko. To jest nasz „rytuał”.”
Wystawa w Galerii Art-Nova otworzyła członkom FotoZen perspektywę wyjścia ze swoją twórczością do szerszej publiczności, również w przyszłości: „Jest to tak naprawdę nasze pierwsze wyjście publiczne (…) Grupa jest liczniejsza, jednakże nie wszyscy z nas są fotografami czynnymi w tej grupie i pojawiają się rzadziej. Uczestnicy dzisiejszego wernisażu to osoby, które starają się systematycznie uczestniczyć w jej spotkaniach.” – zaznacza Jan Kołkowski.
Paweł Pudłowski dodaje: „Jak na razie żyjemy tą wystawą, ale na pewno coś jeszcze powstanie. Jesteśmy tak twórczy, że nie wierzę, że na tym się zakończy. Będziemy jeszcze próbowali stworzyć coś wspólnymi siłami, a może i indywidualnie (…) Nasza grupa jest bardzo szeroka, od Małdyt po Bartoszyce. Jesteśmy z różnych miejscowości, rozpierzchnięci. Nie jest tak, że pochodzimy tylko i wyłącznie z Gminy Orneta, bądź Miłakowo.(…) Jeżeli ktoś jest chętny, ma ochotę, robi zdjęcia, zapraszamy również do dołączenia do grupy (…)”
Wystawa Grupy Fotograficznej FotoZen dostępna w Galerii Art-Nova w Ornecie do 17.01.2020 r. w środy w godz.: 12.30 – 16.30 oraz we czwartki w godz.: 11.30 – 15.30. Serdecznie zapraszamy.
Galeria Art-Nova
Autor fotografii: Justyna Podleś.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: MałgorzataKirol

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5