"Biała Wstążka", bo nie chcemy przemocy

2019-11-20 17:32:50(ost. akt: 2019-11-25 13:00:38)

Autor zdjęcia: Pixabay

22 listopada w Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się konferencja pt. Kobieta i dziecko w obliczu przemocy, która zainauguruje jednocześnie kampanię "Biała Wstążka".
"Biała Wstążka" to największa na świecie kampania, której celem jest powstrzymać przemoc wobec kobiet. Prowadzona jest w ponad 60 krajach i skierowana przede wszystkim do mężczyzn, ale to także mężczyźni ją stworzyli. Bo dyskusji o przemocy wobec kobiet, także dzieci, i działań z jednej strony przemoc niwelujących, a z drugiej kobiety wspierających — nigdy za dużo.

Wszystko zaczęło się od tragedii. 6 grudnia 1989 r. na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a kolejne 13 ranił, bo uważał, iż sam nie skończył studiów technicznych tylko dlatego, że te kobiety zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później, w 1991 r., kanadyjscy mężczyźni postanowili, że włączą się w akcję walki z przemocą wobec kobiet. Jej symbolem postanowili uczynić białą wstążkę, znak niewinności, który mówi: to my, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy — fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet. W ciągu ledwie sześciu tygodni 100 tys. mężczyzn założyło w Kanadzie białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Biała wstążka to też zobowiązanie noszącego ją mężczyzny: że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet.

Fundacja Instytut Badań i Edukacji Społecznej w Olsztynie, organizator tegorocznej konferencji i kampanii, szczególnie zaprasza na wykład Doroty Wollenszleger z gdańskiego All4Her pt. "Decyzja o rozwodzie a łzy kobiety".

Można będzie także wysłuchać prelekcji asp. Arkadiusza Szpaka z wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim: "Kobieta i dziecko jako ofiara i świadek przemocy", oraz Leszka Dowgiałło, profilaktyka i trenera, który opowie o zespole traumy u ludzi dotkniętych przemocą.

W programie przewidziano też panel dyskusyjny — o wolności. Konferencja zaczyna się o godz. 11. Jest finansowana za środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Magdalena Maria Bukowiecka2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5