Brytyjski Attache Obrony na cmentarzu w Markajmach

2019-11-04 16:18:49 (ost. akt: 2019-11-05 11:31:07)

Autor zdjęcia: Archiwum Gazety

Listopad to czas, w którym obchodzone są Dni Pamięci żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
W Polsce uroczystości te odbywają się przy pomniku Poległych Lotników Brytyjskich w Warszawie oraz na cmentarzach wojennych Wspólnoty Brytyjskiej w Krakowie, Poznaniu, Malborku i Lidzbarku Warmińskim.

W bieżącym roku na lidzbarskiej ziemi gościć będziemy pułkownika Dominika Morgana, Brytyjskiego Attache Obrony w Polsce. Który w towarzystwie przedstawicieli Ambasad Krajów Wspólnoty Brytyjskiej odwiedzi Cmentarz Wojenny z Okresu I Wojny Światowej w Markajmach. Gdzie przy odnowionej kwaterze uczci pamięć żołnierzy brytyjskich.

Cmentarz wojenny w Markajmach (gmina Lidzbark Warmiński, województwo warmińsko-mazurskie) o charakterze parku leśnego, związany jest z funkcjonowaniem niemieckiego obozu dla jeńców z lat 1914-1919, zwanego „Heilsberg”. Według rozbieżnych wyliczeń na cmentarzu tym pogrzebano 2731 (2761) jeńców, w większości rosyjskich. Spoczęli tu również Rumuni, Francuzi, Belgowie, Włosi, Serbowie, a także Brytyjczycy oraz żołnierze dominiów. W polskich materiałach liczba pogrzebanych tu Brytyjczyków określana jest na 49, przy czym zachowało się tylko 16 nazwisk z nagrobków bądź metryk śmierci, częściowo zdekompletowanych, przechowywanych w zespole akt Urzędu Stanu Cywilnego w Lidzbarku Warmińskim. Szczegółową identyfikację komplikuje jednak zaginięcie ksiąg metrykalnych.

Likwidacja ponad pół wieku temu brytyjskiego upamiętnienia w Markajmach została jednak uznana za błąd i postanowiono przywrócić stosowną rangę temu miejscu pochówków w postaci utworzenia upamiętnienia o nazwie tzw. „Lidzbark Warminski War Cemetery”. W 2014 roku wykonano stele z nazwiskami 39 jeńców pogrzebanych na terenie cmentarza, a dotychczas upamiętnionych w Malborku. Stele usytuowano na planie podkowy, w kolejności alfabetycznej, nadając upamiętnieniu charakter kwatery cmentarnej. Staraniem władz polskich został natomiast odrestaurowany Krzyż Ofiarności.Grzegorz Adamczewski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wyborca #2851943 | 176.97.*.* 19 sty 2020 16:10

    Pierwszy raz odwiedziłem ten cmentarz 20-25 lat temu. Na wielu nagrobkach znajdowały się jeszcze emaliowne tabliczki w barwach narodowych Rosji, Serbii czy Rumunii.Dzisiaj już nie uświadczysz żadnej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5