Wystawa „Korczak i Jego dzieło” w Oranżerii Kultury

2019-09-09 12:20:44(ost. akt: 2019-09-09 12:24:48)

Autor zdjęcia: Oranżeria Kultury

W Oranżerii Kultury otwarto wystawę zatytułowaną „Korczak i jego dzieło”. Przez 3 dni to miejsce odwiedziły dzieci, młodzież i dorośli z lidzbarskich przedszkoli i szkół oraz placówek specjalnych. Łącznie wystawę obejrzało z blisko 500 osób.
Na wystawie prezentowane jest 83 prace 46 znakomitych polskich artystów ilustratorów do tekstów wybitnego pedagoga, wychowawcy, lekarza, pisarza, publicysty i działacza społecznego, Janusza Korczaka. Idee przekazywane w

Jego dziełach, mimo upływu lat, pozostają wciąż aktualne. Nieustannie poruszane są zagadnienia praw dzieci, niejednokrotnie łamane we współczesnym świecie.

Wiedzy o dziecku nigdy dosyć, o czym sam pisał:
„Chcę nauczyć rozumieć i kochać cudowne, pełne życia i olśniewających niespodzianek – twórcze «nie wiem» współczesnej wiedzy w stosunku do dziecka. Chcę, by zrozumiano, że żadna książka, żaden lekarz nie zastąpią czujnej myśli, własnego uważnego spostrzegania”.

Daty otwarcia wystawy korespondują również z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, co przyczyniło się do połączenia w jednej ekspozycji aspektów pedagogicznych, historycznych i plastycznych.

Ilustracja książkowa stanowi niezwykle ważną ścieżkę edukacyjną w naszej działalności. Prezentując różne techniki, staramy się upowszechnić ich piękno i niepowtarzalność oraz zaprezentować polskich ilustratorów.

Wystawa powstała w 2006 roku po plenerze w Sanatorium Rehabilitacyjnym im. Janusza Korczaka w Krasnobrodzie. Kuratorem wystawy była Grażyna Szpyra, a opiekę artystyczną sprawował prof. Janusz Stanny.

Ekspozycję tworzą ilustracje autorstwa m. in. Katarzyny i Janusza Stannego, Józefa Wilkonia, Krystyny Michałowskiej, Iwony Chmielewskiej, Zuzanny, Wandy, Bogdana Orlińskich, Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak
- by wymienić niespełna kilku twórców.

Są wśród nich prace artystki goszczącej już u nas – Krystyny Lipki-Sztarbałło oraz Agnieszki Żelewskiej, którą będziemy gościli w październiku.

Prezentowane ilustracje stanowią niebywałą okazję spotkania się z bardziej i mniej znanymi utworami Korczaka, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, m. in. "Król Maciuś Pierwszy", "Mośki, Jośki i Srule", "Dziecko salonu", " Kiedy znów będę mały", “Bankructwo małego Dżeka" czy "Pamiętnik".

Podczas trwających 3 dni wernisaży, nasi młodsi goście uczestniczyli w nich bardzo aktywnie. Ich zadaniem było wyszukanie informacji dotyczących życia i działalności Janusza Korczaka, ale także podzielenie się swoimi marzeniami. Niektórzy szczęśliwcy mieli możliwość zasiąść na tronie królewskim i wygłosić orędzie do poddanych. Dorośli odbiorcy czytali fragmenty dzieł „Starego Doktora”.

Wystawę „Korczak i jego dzieło” gościmy do 4 października . Zapraszamy do jej obejrzenia, a także na zajęcia edukacyjne : Poznajmy „Starego Doktora” oraz "Kazia, Blumka i inni – bohaterowie serii wydawniczej „Wojny Dorosłych - Historie Dzieci”.
Organizatorzy zapraszają do 4 października.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: OranzeriaKultury

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andre #2789221 | 195.136.*.* 10 wrz 2019 20:56

    Nabijanie sobie frekwencji ? młodzież by tylko nie siedzieć w szkole na lekcji (nie daj Boże odpytka lub sprawdzian ) chętnie pójdzie gdziekolwiek byle nie do szkoły ! A czy ciekawe czy nie mają to gdzieś....

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Art #2788837 | 37.47.*.* 10 wrz 2019 06:28

    Oranżeria Krasickiego pięknie prezentuje się na wzgórzu, a dzięki aktywnemu działaniu Oranżerii Kultury mnóstwo osób, dzieci i dorosłych, uczestniczy w świetnych wydarzeniach kulturalnych. Wystawa poświęcona Korczakowi na pewno takim wydarzeniem jest.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. maja #2788832 | 195.136.*.* 10 wrz 2019 02:12

    Minęło 250 lat odkąd Ignacy Krasicki rozwinął piękne ogrody w Oranżerii, Oranżeria Ignacego Krasickiego przetrwała także wojny i nikt nie ważył się " wypędzić" Ignacego Krasickiego z Jego Oranżerii aż do teraz. W Lidzbarku Warmińskim mieszkali Niemcy, autochtoni Mazurzy i Oranżerii Ignacego Krasickiego nikt nie zmieniał nazwy, co się teraz stało, że nazwa Oranżerii została zmieniona na ""Kultury" ? Kto pytał mieszkańców naszego miasta o zgodę zacierania historii ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5